Volvo 850, S/V70 (97-00) , V70XC (98-00), C70 (98-05)
relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av jockep
#88071
Hej jag har en volvo v70 98 awd automat som bara dör när jag kört ett tag sen tar det mellan 10 min och 24 tim innan den vill starta.Den drar runt det är som att den inte fåt bensin eller att gnistan försviner. Finns det nån som kan svara på vad felet kan va blir jag glad.MVH Jocke
Användarvisningsbild
av #27
#88088
Du måste nåstan tareda på om de är bränsle eller gnista som saknas..

Om du plockar bort den svarta kåpan över gasspjälet så ser du en blå hatt på insprutningsbryggan tabort den och när bilen stannar så trycker du in ventilen som sitter där med en skruvmejsel eller något smalt de ska vara bra tryck där om du har bränsetryck, då vet vi om de finns bränsletryck..

OBS OBS AKTA ÖGONEN OBS OBS
av alan
#88454
Hej jag har nästan samma fel med min Diesel. Är osäker om det är filtret som igen satt. eller om det beror på att pumpen är kass???

Vet någon hur man kóllar pumpen på ett enkel sätt?

Hej. Här om dagen pratade jag med någon[…]

Hur tar jag ut felkoder på en 96a?

Vanligaste felen är för lite gas, shimsa[…]

Volvo on call och GSM

Pratade med Volvo om det och de låter inte[…]