Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1156804
Invändig motorrengöring i en V70 2005:a?
Jag ringde Biltemas kundservice tfn 077 520 00 00, öppet mellan 8-17 och frågade:
Ungefär hur många 36-43, 4,55 liter rengöringsolja för invändig motortvätt säljer Biltema per år?

Svar: Det säljs cirka 4000 st. 36-43 + 2000 st. 36-42, 2,5 liters.

Jag frågade också om de haft några klagomål på denna produkt?

Biltemas kundservice svarade att de aldrig haft några klagomål på rengöringsoljan för invändig motortvätt.

Motoroljan i V70:an årsmodell 2005 ser bra svart ut.
Jag planerar att till sommaren göra en invändig motorrengöring med Biltemas rengöringsolja och byta oljefilter två gånger.

I en tidigare bil som jag hade, en 940 så gjorde jag först en invändig motortvätt med Liqui Moly Motor Clean och därefter RVS behandlade jag motor, växellåda och bakaxeln.

Efter detta så blev motoroljan aldrig svart mera i 940:an. Motoroljan var så ren och genomskinlig att jag hade svårt att avläsa oljemängden på oljestickan.
Jag byte i fortsättningen alla fall motorolja och filter en gång per år i 940:an trots att den gamla oljan var nästan helt ofärgad vid oljebytena. Tyvärr så blev bilen stulen senare och försvann.
Ska sägas att 940:an bara kördes cirka 600 mil per år, cirka 500-700 mil mellan olje- och filterbytena.

Däremot är jag osäker om RVS behandlingen av växellådan och bakaxeln hade några positiva eller negativa effekter.

Jag vill nu ha lite nya åsikter om invändig motortvätt, vet att ämnet varit uppe tidigare, men jag vill ändå ha lite åsikter om ämnet.

Vänliga hälsningar
Råraksätaren
#1156820
Jag körde just den oljan från Biltema ett varv när jag köpte bilen. 1200 sommarmil senare när jag bytte olja för hösten var oljan nästan ren fortfarande, den hade blivit mörkare men inte svart. Oklart om just rengöringsoljan eller det täta oljebyte som blev spelade störst roll egentligen.

Nu över vintern är lite svarta "flagor" i oljan på stickan men den är fortfarande ganska ren och ljus i färgen.

I mitt fall började det med att jag tyckte det var lite kladdigt i påfyllningshålet och på oljestickan på ett sätt som såg ut som om bilen kanske inte riktigt fått så täta byten man kunde önska.
VCM-epidemi, VOC - service krävs

Jag har inte hört något speciellt i Sve[…]

Kolvringar etc b4b

Dom kom ut,skall det inte vara låsbricker ti[…]

Däckdimension Volvo v90 2025

På min gamla hade jag 17 vinter och 22 somma[…]

Har du provtryckt motorn?