Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#1056575
Har en 940 Classic -98, där framsätena börjar bli nedsuttna. Har en reservdelsbil 940 -93, med bra inredning i helskinn och rätt kulör.

Funderar på att flytta över skinnsätena till -98:an. Har nån provat detta ? 98:an har ju krockkudde i ryggstödet, men det finns det inte på -93:an.
Kan det bli SRS-larm, med tänd varningslampa ? Går det i så fall att fixa bort larmet med nåt motstånd eller annan grunka som släcker lampan ?

Annars får man ju inte bilen godkänd hos Bilprovningen.

Vill gärna veta detta innan jag lägger tid på att byta säten.
#1056657
Misstänker att stolskuddarna (SIPS) använder en mekanisk tändhatt, alltså ingen el inblandad.
Detta innebär också att kuddarna är aktiva konstant kan smälla även med stolen utanför bilen. Ta det försiktigt och tappa inte stolarna alltså! ;)
Faktiskt så räcker det med att rikta en hård spark mot sidan av stolen där detonatorn (rund dosa märkt "Bofors Defence") sitter bakom plasten för att det ska säga pang.

Men iallafall: Du kommer inte få felkod på SRS om stolarna byts ut. Men se till att flytta över bälteslåsen i sin helhet eftersom din bil redan har pyrotekniska sträckare.
Stolar från en -94:a kan ha mekaniska sträckare som då är inbyggda i bälteslåset. (dessa bör man också hantera varsamt)
Elpriset

Vattenfall, 2020 ………… […]

Tack :-)

Antar att alla ni som vill ha mekaniska handtag oc[…]

Volvo V50 "Mr White"

Ja med den adra knoppen så, ja :)