Volvo 700, 900, S/V90 (95-98) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...t.e.x B230A, K, E, F och så vidare....

Moderator: Moderatorer

#1038805
Hej, här brukar man kunna få bästa hjälp när Google o allt annat är testat :-)
Grabben har en A-Traktor byggd på en 940 -93:a som vi försöker få igång backljus och bromsljus på.
De som byggt denna kan ju ha använt fel färger till bromsljus o back lampa, så jag skulle vilja få bekräftat vilka färger som gäller i "plinten" som ansluts i glödlampshuset. Blinkers o bakljus funkar. De har "plockat" ledningar ur kabel stammen för anslutning till plinten för bakljuset.
Har inte mätt bromsljuskontakten vid pedalen, men där är ledningsfärgen blå/röd (skall mäta kontakten snarast), alla säkringar är hela.
Har ingen ström fram till någon ledning som använts för bromsljus och backlampa. De färgen som används i dag är gul/röd till vänster bromsljus, backlampan är inte ansluten så där vet jag ej färgen. Det är skarvat hejvilt med regnbågens alla färger på ledningar från kabelstammen, men jag kan se ledningsfärgerna från/i kabelstammen.

Hoppas på hjälp :-)

Med vänlig hälsning
Sören von Perner
#1039200
Hej, jag förstår inte riktigt vilken kontakt eller "plint" du menar.

Menar du anslutningarna vid varje baklykta, eller någonannanstans?

Är det kombi eller fyradörrars? (Lyktorna, kabelhärvorna och ledningsfärgerna skiljer mellan dessa.)

Vad jag vet finns inget gemensamt kontaktstycke för bakljusen, utan där bak är ledningarna anslutna direkt till baklyktorna. Sedan går de, obrutna, fram till ett stort kontaktstycke under instrumentbrädan.
#1039257
Hej NilsO, tack för att du tog dig tid :-).
Det är en 945 -93 ombyggd med 944 bakljus.
Ja det är färgerna på ledningarna i anslutningen till baklyktorna jag undrar över.
Har läst lite och kanske glödtrådsvakten spökar också ?
I värsta fall drar jag en plus via kontakterna till bakljusen för broms o backljus.

// Sören
#1039285
Ok, då förstår jag lite bättre. På 945 ska det vara såhär:

Bakljus vänster: röd
Bakljus höger: brun–vit
Bromsljus vänster: gul–röd
Högt bromsljus, dvs i bakrutan: gul–svart
Bromsljus höger: gul
Blinkers vänster: grön
Blinkers höger: blå–grön
Backljus: svart
Dimbakljus: grå

Vid respektive baklykta finns också en jordanslutning, svart ledning.

Hur man bäst kopplar in 944-baklyktor där vet jag inte riktigt.
Senast redigerad av 1 NilsO, redigerad totalt 0 gånger.
#1040727
Hej igen nilsO, nu är jag mycket fundersam !
Fixat allt och alla lampor funkar o lyser fint (kollat med eget batteri), MEN bromsljuset går utan för mitt förstånd (är elektriker och även svagströmmare). Jag utgick från att brytaren som manövreras av armen på bromspedalen var slutande (för att få krets ) när man bromsar, detta för att sluta elkretsen och tända bromsljusen bak (var tvungen att dra egna ledningar i o m att kabelstammen var för misshandlad). Bromsljuskontakten
funkar (Det vita anslutnings donet med två stift, bryter o sluter). Men kontakten är brytande när man trampar på bromsen !? Hur får man då ström till bromsljusen med brytande funktion ????? . Bromsljusen lyser konstant tills du bromsar, då slocknar de !? tvärt emot logiken :-)


Med vänlig hälsning
Sören
Senast redigerad av 1 HDman, redigerad totalt 0 gånger.
#1040789
Kanske en dum fråga, men har du kollat så att brytaren verkligen bryter när du trampar ner pedalen och sluter när du släpper upp den? Och så att bromsljuset tänds om du kortsluter, och släcks om du kopplar ur brytaren? Isåfall måste det vara något fel i själva brytaren. Lite udda, men det kanske kan hända. (Den ska sluta när man trampar ner pedalen, som man tänker sig.)

Annars kan man få effekten med tvärtom-bromsljus om det är något avbrott eller liknande vid baklyktorna. Mer konkret får man bakspänning genom någon av glödlamporna. Bromsljus och bakljus delar ju på en glödlampa per sida, med gemensam jordanslutning, och det kan ge en del lustiga fel.
#1040812
Perfekt med respons. :-)
Brytaren bryter när jag trampar ned pedalen. Sluter när jag släpper den.
Har inte provat om jag "kortsluter" den, borde ju bli samma resultat som innan (lyser konstant tills jag bromsar).
Den sluter INTE när jag bromsar ( Haynes schema säger så också, därför utgick jag från det), den bryter när jag bromsar.
Kan inte svara på om det är nått avbrott i baklysen, men la spänning på jord o resp. lampa och det funkade.
Bromsljus o bakljus är separerade i mitt fall. (944 baklysen).
Köper ny brytare i morgon o provar, en brytare som sluter när man bromsar, alltså en "normal open" (opåverkad av bromspedalen så är den sluten).

Tack för svar. Ger en feedback i morgon efm. :-)

P.S Vet du vad den 3:e anslutningen är ? Grövre och bara en som ansluts i bakänden på kontakten, sitter en t-korsking som även finns på kopplingen ?

// Sören
Vårda v90 2025

Sådana skador är vanligt förekomma[…]

Optimering

har labbat med boxar förr i tiden och kan s&a[…]

Byte kylare S60 2.4T automat

Hej! Jag och sonen håller på att byta […]

Samma här dessutom dubbelskrock när det […]