Forum för ekonomiska frågor som rör volvoägandet, t.ex. försäkringar, garantier, trygghet, verkstäder, lån et.c.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av ThomasT
#1009160
Jag ska snart skriva kontrakt på en ny tjänst, och i lönedealen så ingår förmånsbil samt drivmedelsförmån.

För att ha någon uppfattning om att man hamnar rätt i lön så behöver jag hjälp med att bedöma hur mycket bil delen är värd för mig.
Den aktuella bilen är en V60/V70 D4 aut med business paket eller vad det kan heta, inga större utsvävningar mao, och jag kommer kanske köra 1-1500mil privat.

Någon som kan uppskatta en siffra?

.
#1009256
Om du räknar kostnadsneutralt för företaget så borde en V60/V70 D4 Business ligga kring 4000-5000:- i månadslön. (Lite grann beroende hur bilen leasas och hur du vill räkna.) Drivmedelsförmån beror på hur mycket du kör, men vid 1500 mil per år skulle jag säga att den är värd mindre än 1000:- i månaden.

Sedan är frågan om du kan få ut hela summan som lön om du låter bli tjänstebil. Det är en policyfråga som varierar rätt mycket per företag.

Växellådan ska helst ha ny automatolja […]

Bilen offline

Detta hände mig efteråt senaste mjukvar[…]

Köpa kompressor nivåreglering

Ja då var kompressorn bytt, blev tillslut de[…]

Nej, men att ha två bilar bara för att […]