NYA Volvo C30, S40, V50 & C70 relaterade ämnen... OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#998540
Jag har Haynes Volvo V50 Gör-Det-Själv handbok som sträcker sig till Juni 2007. Den är dock otillräcklig och flera ändringar har gjorts sedan dess på de nyare bilarna.

Har letat väldigt mycket på nätet efter mera detaljerad service repair manual men med förvånansvärt dåligt resultat. Kunde inte ana att Volvo var så tyst om detaljer och information. Det finns så mycket service som man kan göra själv på dessa bara man har tillgång till manual och info om eventuella specialverktyg. Försökte hitta info om en sådan enkel sak som byte av bränslefilter på min flexifuel. I princip ingen information alls, enbart om diesel bilen men inget om bensinaren.

Den bästa informationen jag hittat och som är någorlunda detaljerad med sprängskisser och allt är faktiskt på utländska Volvo parts dealers.

Om någon har tillgång till eller vet hur jag får tag på bra service manual / sprängskisser till Volvo V50 så är jag tacksam för tips.
#998786
Tack Getsome för info. Såg samma info på annat forum. Det knepiga är att jag kunde beställa ett filter via skruvat men det måste då vara fel. Det konstiga är att det går att finna här men det kanske inte gäller flexifuel:
http://www.volvopartswebstore.com/showA ... veLine=637

Jag skall försöka få tag på VIDA, verkar vara det enda bra alternativet. Tack

Hej. Vi besiktigade den gamla diesel toyota Hi-Ace[…]

Injektorer

Tack för svar, krävs lite förberede[…]

V70N 2004 strular

Tjena. Bilen började helt plötsligt g&ar[…]

Jag vet om att bimetaller i låsmotorns ö[…]