Volvo S/V40 relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Denzar
#991315
Hej, vad är det för anslutningskontakter till min Denver cad 450? Vill bli av med skiten och hoppas kunna hitta en lika stor med samma kontakter på skroten. Är det en vanlig storlek? http://www.upload.ee/image/4731662/DSC_0687.jpg

Något att tänka på när man letar stereo på skroten? Vad brukar priset ligga på ungefär?
av Denzar
#992232
Förvirrad ändå, vad heter standarden på dom med med en kontakt som denna http://ecx.images-amazon.com/images/I/413thE4pHrL.jpg
varför skriver ingen ut i beskrivningen/manualen vad det är för kontakter?

Är detta: http://s397176019.domenaklienta.pl/sonydsxa60bt/3.jpg
samma som min Denver eller en annan?

Ser ut att sakna piggarna på kanterna av kontakten. Samt mindre pinnar:
Nuvarande Denver: https://www.osta.ee/en/rikkis-denver-ca ... 41802.html
av jwiss
#992257
Det finns något som heter Quadlock, som ser ut som ISO 10487 men lite annan pin-out. Jag ser inget om att den skulle vara ISO eller DIN-standard. Bilderna du postade är väll lokala hopkok som den tillverkaren hittat på och har då inte något ISO eller DIN-nummer.
av Denzar
#992451
Aha men då finns det mer kött på benen. Hade lite flyt och öppnade min stereo och lagade den. Skönt att slippa lägga pengar på en stereo.

Min har efter 1500 mil förbrukat El 6,9 kWh[…]

Lufta koppling som inte går

Det där du skrev om att borra igenom en annan[…]

motorinställning

Min B230A motor är vevaxeln ett halvt varv f[…]

D4 vs T4

Jag har en v70 d4 2013 som jag är nöjd[…]