- sön 31 maj 2015, 09:34
#978162
Jag gör det på max en timma med brytgaffel, slägga och djuriskt våld*. Den gamla spindelleden kan vara svår att få loss, men i övrigt är det lätt att byta. lennarte här på forumet lösgör den gamla spindelleden elegant genom att hålla emot på ena sidan och slå med slägga på bärarmen (se nedan). Det har dock inte fungerat för mig, sannolikt beroende på att jag gör något fel ... Montera den nya är busenkelt, dock bör ni vara två (en små trycker bärarmen nedåt när den andre monterar ny spindelled). Så här skriver lennarte:
Inläggav lennarte lör 14 jun 2014, 09:12
Det är inga problem. Palla upp bilen så hjulen hänger fritt. Skruva bort muttern i mitten (den som är nedåt), be någon hålla ett spett eller en bräda som trycker ner bärarmen. En lagom stor handslägga till att hålla emot med så använder du en större hammare och slå med. Du slår på bärarmen precis där spindelbulten sitter rakt framifrån och håller släggan mitt emot som mothåll samtidigt som din kompis trycker lätt neråt på bärarmen. "Lätt som en plätt" när man gjort det en gång. Då det inte behövs några specialverktyg. När det väl lossnat i konan i bärarmen sitter själva spindelleden med 3 skruvar. Detta gäller 740, tror det är samma på 940.
*jag är ingen våldsam människa, men när det kommer till gamla Volvo, så löser diaboliskt våld av varierande grad det mesta.
- Bees don't waste their time explaining to flies that honey tastes better than shit.