Volvo S60, S80, V70N (00-08), XC70 (00-08), XC90 (03-14) relaterade ämnen OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av nybbo
#901775
Hej är det någon som vet om man kan montera värme i baksätet och om det är svårt eller om det är fördraget med kablar m,m detta gäller på en v70 t-5 06 med helskinnklädsel?
Användarvisningsbild
av johnnype
#901789
Föredraget finns det inte.. det fanns aldrig som tillval på denna.

Det är lite jobb att peta in värmedynorna under klädseln, jag har gjort det men bara på sittdynorna i baksätet på en V70N. Tar lätt en heldag att uföra jobbet. Du måste pilla isär alla krämpor, jag rekommenderar att du köper nya oanvända och tången som krävs för att klämma dit dom.

En knapp kan man ta från t.ex S/V40 för rumpvärme och sätta i mittkonsollen baktill så dom i baksäte når den och man får lite originalkänsla över det hela, tänk på att du skaffar ett relä som automatiskt bryter efter en viss tid så det inte går i onödan och drar ström.

Jag hakade in mig på en oanvänd säkringsplats i REM för 30+ matning och lät reläet styras från en 15+ matning så det inte startar då bilen är avstängd.

ps. ett impulsrelä använde jag och kopplade även S/V40-knappens lysdiod så att den lyser när reläet matar igenom ström, valde 30minuters intervall. Glöm inte att koppla på "belysningen" i knappen så det syns i mörker. ds.
Användarvisningsbild
av Perc
#901928
johnnype skrev:tänk på att du skaffar ett relä som automatiskt bryter efter en viss tid så det inte går i onödan och drar ström.
Jag hade baksätesvärme på min V70 I. Knappen var återfjädrande och styrde ett relä. Reläet släppte automatiskt när man slog av tändningen. Bra lösning tycker jag, ingen irriterande automatisk avstängning men ändå ingen risk att den var på i onödan.

Framsätesknapparna var gamla hederliga mekaniska strömställare som lämnade intryckta tills man tryckte på dem igen, men det spelade ju ingen roll för dom såg man ju från förarplats.

Jag saknar den bilen ganska ofta. Tur att den bor så pass långt bort så jag aldrig behöver se den, jag skulle nog sakna den. Eventuellt tycka synd om den om den fått leva ett hårt liv med nästa ägare.
Användarvisningsbild
av johnnype
#901932
Precis, det kom aldrig på V70N 00-08.

Jo, jag har en sambo som gärna tryckte och glömde :) efter ca 30minuter så har värmen gjort det som krävs, sen var kupén så varm att den inte behövs. Det var enligt vår erfarenhet, jag köpte relä med ställbar tid så det gick att ändra från 1 minut till alltid på så det gick att ställa som du beskriver också.
av Rådlös
#901933
Finns det godtagbart snygga skydd/överdragsklädsel att köpa till den aktuella bilen? Köp i så fall en sådan och placera värmedynorna först. Eventuellt fixerade med några textilband. Sedan på med den nya klädseln. Naturligtvis också med den automatik med tidrelä och "hållkrets" som beskrivs här.
Användarvisningsbild
av Perc
#901950
johnnype skrev:efter ca 30minuter så har värmen gjort det som krävs, sen var kupén så varm att den inte behövs.
Kan hända. Jag brukar bara tänka på bakrutevärmeknappen på min Sierra som man fick trycka in ungefär en gång i kvarten medan man satt och körde. Tydligen världens första bil med automatisk avständning på bakrutedefrostern. Irriterande. :lol:
Användarvisningsbild
av Vojje
#901953
nej, nej, nej! Min premium Toyota har även den denna feature.
Skillnaden från Ford är förstås att rutan är avfrostad innan funktionen slås av.
Det hade förmodligen krävt Volvo 3 år att lyckas få till en sådan mjukvara :wink:
Användarvisningsbild
av Perc
#902019
Vojje skrev:nej, nej, nej! Min premium Toyota har även den denna feature.
Skillnaden från Ford är förstås att rutan är avfrostad innan funktionen slås av.
Det hade förmodligen krävt Volvo 3 år att lyckas få till en sådan mjukvara :wink:
Mjukvara? :lol: Ford hade funktionen 1987, eller när det nu var den nya sierran kom med återfjädrande tryckknapp istället för vippströmbrytare.
Strålkastarspolare och polvändning

Jag ånyo. Kikade på detta en gå[…]

En disel. Nu var ju inte frågan om hur jag s[…]

Kostnad för halvljus?

Jag anser det är helt ok pris, speciellt inkl[…]

Hej, Ber ödmjukast om råd kring servic[…]