Volvo XC40 (18-), C40 (22-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1398811
Jag är i slutet av 20-talet och har nyligen lärt mig köra. Efter mycket forskning har jag beslutat att köpa Volvo XC40 R-Design som min första bil. Jag älskade det verkligen på grund av dess säkerhetsfunktioner och dess design och dess mer prisvärda än BMW X3.

För mig är säkerhet de högsta kriterierna. Gör jag rätt val? Några nackdelar med mitt beslut?

Om det är möjligt skulle någon kunna berätta om Four C-fjädring och polestaroptimeringspaket är nödvändigt?

PS:

Säkerhet är de viktigaste kriterierna (mina egna och människorna omkring mig) för mig, kosmetiska skador och pengar är sekundära faktorer.
#1398832
Jag hade köpt en gammal Saab 9-5 med valfri bensinmotor, för 15-20k eventuellt med trafikförsäkring :-)
Iaf första året. Tänk på att självrisken brukar vara rätt hög... och tar ett tag att fixa om de ska lackas om.
#1398837
Båda har 5 stjärnor i EuroNap och likvärdigt whiplash skydd. Har testat själv. Kolla Folksams jämförelse och data.
Köpa ny bil som förstabil är inte riktigt rätt för majoriteten. Självklart finns det undantagsfall. Leasa en bil ett 6-12mån?
#1398915
Det går inte att jämföra EuroNcap från 2009 med 2018.
För sin tid när SAAB 9-5 konstruerades var bilen krocksäckrast i klassen, men Saab kan inte på långa vägar jämföras med senaste generationens Volvo vad gäller krocksäkerhet. Inte ens i närheten.
#1399032
Flinta skrev: lör 29 aug 2020, 23:01 Jag har oxå dessa tillval och är mycket nöjd.
Någon som vet varför Four-C, Polestar och diesel är borttaget från xc40?

Detta är ju liiite konstigt: https://engineered.polestar.com/se/upgr ... earId=1728 :-o
Tror Polestar ville satsa på sitt egna bilkoncept men är inte säker? Att dom skippade Four-C och Diesel är för mig en gåta?
#1402796
valln skrev: lör 29 aug 2020, 12:40 Det går inte att jämföra EuroNcap från 2009 med 2018.
För sin tid när SAAB 9-5 konstruerades var bilen krocksäckrast i klassen, men Saab kan inte på långa vägar jämföras med senaste generationens Volvo vad gäller krocksäkerhet. Inte ens i närheten.
Framförallt hur en ny volvo kan undvika krock

Om det inte är tillfälliga störning[…]

biltema generator 63-626

--En Bosch håller bilens livslängd.. […]

Tvättade knarren i fredags och rengjorde lack[…]

Tamejfan! En massa timmar senare har jag faktiskt […]