Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Mamel
#1598082
Hej,
Jag verkar ha fått något knas med växellådan på min v90 t8 2022. Den vill inte gärna växla upp. Det är svårt att veta om den någonsin går ner på högsta växeln, men helt klart vill den gärna gå på låga växlar. Bensinförbrukningen ligger klart över litern. Började dagen före julafton.

Någon som varit med om något liknande?
Senast redigerad av 1 Mamel, redigerad totalt 0 gånger.
Användarvisningsbild
av Micce1980
#1598106
@Mamel, Tänker, när köpte du den och vart? Funderar på om du kan låta återförsäljaren ta hand om det
av Mamel
#1598119
Micce1980 skrev: tor 26 dec 2024, 21:24 @Mamel, Tänker, när köpte du den och vart? Funderar på om du kan låta återförsäljaren ta hand om det
Den ska ändå in på service nu i januari, så de får titta på den då.

Jag kunde använda alla åtta växlarna manuellt, men när jag kör i läge D är det som om den väljer för låga växlar hela tiden. Påminner om en Passat jag hade en gång. Där fanns det ett "sportläge" som prioriterade låga växlar.
Volvo V70N EPA Felkod ECM-640A

År 2023 så började motorlampan ly[…]

Kört 18 000 mil, snart 12 000 mil sedan jag k[…]

Testa att köra en runda

Xc60 Polestar MY2023 saknar BLIS

Vet att på äldre plattform kunde man ef[…]