Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av UN71
#1403867
Hej! Har haft min bil i 3 månader, V90 T8 r-design -20. Jag har knappar för dimljus både fram och bak på vänstra rattspaken. Dimljuset bak funkar och ger indikation på instrumentpanelen. Men jag har inte fått dimljusen fram att varken lysa eller ge indikation.... Kollade fronten på bilen idag och inser att den inte har några dimljus fram... Ska det vara så? Knapp på spaken, men inga ljus monterade!? :)

Är det något som saknas bara för T8 eller varför skulle dom ha monterat knappen men inga lampor!?
av UnleashFusion
#1403869
UN71 skrev: fre 25 sep 2020, 12:50 Hej! Har haft min bil i 3 månader, V90 T8 r-design -20. Jag har knappar för dimljus både fram och bak på vänstra rattspaken. Dimljuset bak funkar och ger indikation på instrumentpanelen. Men jag har inte fått dimljusen fram att varken lysa eller ge indikation.... Kollade fronten på bilen idag och inser att den inte har några dimljus fram... Ska det vara så? Knapp på spaken, men inga ljus monterade!? :)

Är det något som saknas bara för T8 eller varför skulle dom ha monterat knappen men inga lampor!?
Det ser ut som att alla T8or saknar dimljus fram(även på inscription tycker jag inte ser på blocket)
Men när det är icke-hybrid bilar så syns dimljusen fram på r-design&inscription: https://www.blocket.se/annons/stockholm ... c/92112123 (icke-hybrid)
https://www.blocket.se/annons/gavleborg ... n/90345608 kollar man på själva plastdetaljen fram syns ingenstans dimljus.
Senast redigerad av 1 UnleashFusion, redigerad totalt 0 gånger.
Volvo car UX

Kan de inte bara skicka ut den nu haha. Vet ej om […]

XC60 MY27

Nu har även V60 blivit my27. Max 335 hk. T8[…]

Fick sålt mina gamla 18" igår, sa[…]

Hej Jag har en Volvo S80 -04 som är tillverka[…]