Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1616627
Hallå,

I maj lade parkeringsvärmaren av och först igår lät jag verkstaden titta på det i samband med servicen. De sa att hella värmaren (del nr 32275391) behöver bytas ut och detta till en totalkostnad om 1734 € (ca 19074 kr, jag bor i Luxemburg).
Trist då garantin gick ut bara två månader innan jag upptäckte felet.

Min fråga är helt enkelt om det går att göra detta byte billigare någon annanstans? Är det generellt billigare i Sverige?
#1616647
I sverige byter vi sällan komplett värmare utan renoverar dom. Oftast blir det ny fläkt/styrenhet samt ny brännarenhet. Rätt så kostsamt det med men inte så mycket som 19 000, men som kebabpizza skriver så borde väl försäkringen täcka detta? Det gör normalt bolagen i sverige iaf
12v-uttag dött v60

Hej, är det någon som har en bä[…]

Spolning av automatlåda

Aja men den kan väl lika gärna rasa […]

Injektorer

Tänkt lossgöra ventilkåpan fö[…]

Fick tillbaka hastighetsmätaren idag. Montera[…]