Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1519834
sewen skrev:
Lövet skrev:Krav för garanti är att arbete utförs "fackmannamässigt enligt tillverkarens instruktioner". Man får inte kräva auktoriserad service längre för att garantier ska gälla (Kia förlorade det rättsfallet, de försökte villkora sin garanti med att alla servicearbeten skulle utföras av ÅF)
Jo jag vet. Om dom knotar kan man säkert processa sig fram till att det blir rätt om man orkar. Men det står fortfarande så här på Volvos hemsida:
Volvo Selekt
Alla Volvo Selekt-bilar har fått Volvo Originalservice enligt gällande schema och är i så gott skick att de är jämförbara med en ny bil.
Ålder: Max 5 år
Nybilsgaranti: 24 mån/3000 mil. *
* Gäller från och med att bilen levererats och förutsatt att bilen servas med Volvo Originalservice enligt gällande serviceplan.
De har fått Volvo Originalservice när de säljs, det innebär inte att de måste få det för att garantin ska gälla, och det får de inte kräva (kanske är det annorlunda på en begbil än på en ny som i fallet med Kia, men det är en diskussion Volvo nog inte vill ha...). De flesta lär ändå serva den på Volvo.

Bromsbelägg är ju just inte en del av serviceinnehållet, jag vet inte ens om det registreras i bilen att man byter bromsklotsar. Tycker många nyare bilar har förvånansvärt dålig koll på bromsarna. Hade tidigare en Audi A6 som inte ens visade om det var fram eller bak klotsarna var dåliga... kanske är samma på SPA-Volvos. Inte kommit så långt än, bara 3 000 mil...
#1519883
@perhall, Ang service: Precis. Dom har fått originalservice och tycker det är rätt tydligt att det enligt Volvo är en förutsättning att man fortsätter med de nästa 3000mil/24 månader.
Jag är som sagt helt med på att det kanske inte är nåt Volvo får kräva men jag skulle tänka mig att betala den lite dyrare servicen hos Volvo de 3000 mil jag har selekt för att slippa ev tjafs.

Ang byta belägg själv: Det borde som bla Lockis skriver vara helt lugnt och inte räknas som en del av servicen och därmed inte påverka garantin. Det jag tror TS är orolig för är om nåt börjar strula efter bromsbytet och Volvo menar att det uppstått pga felaktigt utfört bromsbyte. En liten osäkerhet helt enkelt som var och en får avgöra om det är värt att känna sig lite stressad över jämfört med att spara nån tusenlapp på att göra det själv.
Shims under "bladfjäder"

På Sweedspeed är det några som by[…]

Kör Ctek Njord med lastbalansering

Två lambdasonder på 65k / 26år, […]

Tjosan! Gammal tråd med aktuellt problem. Al[…]