III skrev: ↑mån 04 apr 2022, 21:14
Känner att det är dags för ett inlägg. Mycket tyckande, mycket gissanden. Väldigt märkligt att den enkla frågan blivit en lag och moralfråga.
Såhär är det. Man får ha motorn igång utan belysning. Nedan saxat från trafikförordningen.
Belysning vid färd på väg
68 § Vid färd på väg med ett fordon ska lyktor och strålkastare som är föreskrivna för fordonet vara tända. Används föreskrivna varsellyktor på en bil under dagsljus behöver inte lyktor baktill eller på sidan vara tända.
Det finns ingen lag som säger att man inte får kunna ha motorn igång utan belysning.
De finns diverse ece-reglementen m.m. som föreskriver hur fordon ska vara när de typas. Det översätts till transportstyrelsens föreskrifter om fordons beskaffenhet och utrustning.
När fordonet väl är i trafik i Sverige så gäller transportstyrelsens föreskrifter om kontrollbesiktning om vad fordonet tekniskt ska uppfylla. Trafikförordningen och andra lagar och föreskrifter vid framförandet.
I reglerna för kontrollbesiktning står inte att fordonet måste ha halvljusautomatik.
Så ja, är bilen registrerad kan man ta bort automatljuset. Man får ha motorn igång utan ljus men vid färd på väg ska ljus användas.
Ska man ändra fordon som är registrerade finna en föreskrift om det med.
Så då kan vi kanske hjälpa trådskaparen? Jag kan det tyvärr inte men jag har koll på reglerna.
Tack för ett bra svar, har forskat lite mer och det finns en mjukvara för att släcka all belysning, men det är bara blåljus fordon som får ha den än så länge, det var likadant med V70, men dom släppte det senare.