Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Peffen
#1320816
Är det någon som vet om man kan få tag i en r design spoiler och byta på en inscription?
Användarvisningsbild
av fjohan82
#1320826
Fram eller bak? S/V/XC90?
Användarvisningsbild
av grillchips
#1320855
Det dräller dessvärre inte av utbytesdelar till *90 ännu, bildelsbasen har knappt något till fronten. Bakre diffusor finns lite här och var men fronten är det sämre med dessvärre.
Nypris är nog skyhögt (nära femsiffrigt), baserat på vad begagnade delar från skroten ligger på, men jag kan absolut ha fel.

Annars får man hålla kontinuerlig koll på annonssidor och bilskrotar, plötsligt dyker det upp och har man tur, även i rätt färg.
av Peffen
#1320874
Tach för svar :-)
Men det är inte något problem att byta då om man skulle hitta nån?
Är lite synd att det inte är någon styling firma som säljer.
av UnleashFusion
#1320879
Peffen skrev: mån 10 jun 2019, 10:02 Tach för svar :-)
Men det är inte något problem att byta då om man skulle hitta nån?
Är lite synd att det inte är någon styling firma som säljer.
Det skall inte vara några problem, blir liksom plug and play/bolt on

Om du skulle köpa lös en front med samma färg.. skulle det ligga på minst 9-12k kr : https://www.volvopartswebstore.com/show ... veLine=441
av UnleashFusion
#1320912
Kollar jag på ritningen mellan r-design vs non-r-design så är fronten likadant förutom då den nedre-spoilern som då är "nr12" vilket då kostar cirka ~3-5tkr/$333,61 samt behöver du också köpa till dig r-design kåporna som sitter mellan fronten(vänster och höger)/dimljussarg fram

Uppdatering! Bilen är återigen ihopmon[…]

Bytte ut batteriet 2023. Hur är det med remme[…]

Tjosan! Gammal tråd med aktuellt problem[…]

Jag tror att möjligheten att dutta el är[…]