Volvo XC90 (15-), S/V90 (16-) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#1161276
ren trams att ens skriva det i garantiboken, För det första har använder sig Volvo och dess ÅF av en drös med rekondfirmor runt om i Sverige som använder en massa olika produkter.

Här i stan använder de bla Smartabs Turtles och PPS produkter

För det andra kan de aldrig se vad du har använt.


För det tredje har jag inte de senaste 20åren hört talas om något vax el försegling som förstört en lack,
#1161278
Robbi skrev:Är det rekommenderat av Volvo? Det står i handboken att garantin inte gäller för produkter de inte rekommenderar, ifall lacken blir förstörd.


Skickat från min iPad med Tapatalk
Det där är ju bara ett sätt att få dig att lämna in den till ÅFs egna rekondfirmor, för det lär ju inet stå i garantiboken vilka produkter de rekoemnderar.
Handbroms

8-) Jag kan vänta så det får bl[…]

Jag har haft ett fel på den aktiva stöt[…]

A-traktor av 2,4d?

Hoppas jag postar på rätt ställe! […]

1986 GLT kamdrivning

Fick remhaveri och nu efter byte rem + spänna[…]