Udenius skrev:Satt det inte som standard på jubileumsmodellerna fram till 85?
Jag har sett det på ett par jubileumsbilar iaf.
Vilka jubileumsmodeller?
Enda Jubileumsmodeller som fanns av 240 var 1977 och 1987, andra eventuella jubileumsmodeller är lokalt från återförsäljare.
Satt som sagt INTE original i nån bil.
camaro69, det fanns som jag skrev en Special 1982 på grund av att det inte var några direkta nyheter det året, enkelt kan man beskriva en GLs som en 83:a fast 1982. Emblem satt på Vissa, men inte på alla av nån konstig anledning. Sen verkar Jämtland ha haft många av dessa, dom flesta jag sett på annons har varit därifrån.
Fanns även en kombi av GLs, den modellen var vit. Sen fanns det på sedan med eller utan taklucka som utrustningsalternativ. Det syns i typkoden om det är en GLs eller en vanlig GL.
Ragazon, priser på bilarna vet jag inte, såldes ju få av dom också så det är nog svårt att få fram. Men att köpa elöppningsats som tillbehör gick på 298kr 1985, utan montering då.