Volvo S60N (11-17) V60, XC60 (09-17) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av tjus
#1309532
Så var det då dags igen för ett irriterande problem på min V60 MY15. Ljudet från höger främre högtalare låter kasst. Kan vara slutsteget eller högtalaren, svårt att avgöra vilket. Om nu Volvo vill vara ett premium märke så är detta ett ytterligare skit fel som gör att förtroendet för märket sjunker.

Frågan till forumet är om någon har haft ett liknande problem ?
Vad göra ? Bilia offererar som vanligt sin 2900kr felsökningsavgift innan man vill uttala sig.

Vänliga hälsningar Lars
#1309541
Har du ställt om i menyn så du bara får ljud från höger fram?
Då är det förmodligen lättare att höra hur just den högtalaren låter, utan störningar från andra håll...
#1309547
fjohan82 skrev: fre 05 apr 2019, 20:01 Har du ställt om i menyn så du bara får ljud från höger fram?
Då är det förmodligen lättare att höra hur just den högtalaren låter, utan störningar från andra håll...
Jodå, har ändrat balansen så att det bara låter från höger. Det är ett tydligt missljud, låter som en dåligt inställd radio. Svårt att exakt avgöra om det är högtalaren som är paj eller om det är slutsteget.

Hälsningar Lars
#1309551
tjus skrev: fre 05 apr 2019, 20:38
fjohan82 skrev: fre 05 apr 2019, 20:01 Har du ställt om i menyn så du bara får ljud från höger fram?
Då är det förmodligen lättare att höra hur just den högtalaren låter, utan störningar från andra håll...
Jodå, har ändrat balansen så att det bara låter från höger. Det är ett tydligt missljud, låter som en dåligt inställd radio. Svårt att exakt avgöra om det är högtalaren som är paj eller om det är slutsteget.

Hälsningar Lars
Gör du samma fast på vänster och det är okej bör det väl vara högtalaren...
#1309554
Ljudet i normala ljudanläggningar byggs upp enligt

steg 1) signal vänster-höger

steg 2) förförstärkare/mixer vänster-höger (om
signalerna inte är på sk "linjenivå" från början)

steg 3a) effektförstärkare/slusteg vänster höger
som effektförstärker den förförstärkta signalen

steg 4a) passisva delningsfilter som delar upp den
effektförstärkta signalen vänster höger mellan bas,
mid o diskant eller ev bara bas/mid och diskant

eller om det är en mera avancerad anläggning som
dock knappast sitter orginal i en vanlig bil

steg 3b) aktivt delningsfilter som delar upp vänster
och höger förförstärkta signaler i vänster höger bas,
mid och diskant (ev en gemensam vänster/höger bas
då basen saknar stereoverkan)

steg 4b) sex eller fem effektförstärkare/slusteg för var
och en av de olika frekvensuppdelade förförstärkta
signalerna från steg 3b

steg 5) högtalare

I normala "hands-on" anläggningar är det normalt i
princip lätt men inte sällan tidsödande först tänka
igenom funktionen och sedan med uteslutningsmed-
toden lista ut felet. I en bil är det väl svårt komma åt
grejerna fysiskt så då är man begränsad till vad man
kan göra genom "leda om" signalerna på olika sätt,
variera signalkällan och "equalizera" tänker jag ... .

Och det är inte sällan delningsfiltret om de är passiva
som är boven ... speciellt om man gasat på ordentligt
med ljudet. Och de behöver i det enklaste fallet bara
bestå av några kondensatorer lämpligt ihopkopplade.

Bara en enkel mans enkla funderingar :) .

MVH
#1310146
Hej forum,

Tydligen inte så vanligt med trasiga högtalare i detta forum, detta har dock drabbat min V60 MY15. Har nu fått en offert från Bilia på vad det kostar att byta högtalare höger fram. Summan landar på 2660 kr. En ny högtalare kostar 400 kr och arbetet kostar följaktligen 2200 kr. Som jag skrev inledningsvis så är detta bara ett i raden av skitfel som egentligen inte borde förekomma på en "premiumbil" för 400k kr.

Alternativ verkstad tar 800 kr för att demontera dörrsidan, byta högtalare, och montera dörrsidan. Suck.
#1310150
Jävla pris för att byta en högtalare. Jag bytte på min gamla S60 själv, var inget svårt jobba och tog inte många minuter.
#1310153
Rillee skrev: mån 08 apr 2019, 17:50 Jävla pris för att byta en högtalare. Jag bytte på min gamla S60 själv, var inget svårt jobba och tog inte många minuter.
Ja visst är det ett riktigt rövarpris, skall nog försöka ge mig på bytet själv.

Låter inge bra. Vill de ska hålla i l&[…]

DennisCA's Volvo 850 -97

Ett sätt att minimera riskerna för damm […]

Volvo V50 "Mr White"

Stort lyft, speciellt damasken. Tänk att s&ar[…]

Connected Safety använder bilens inbyggda SIM[…]