Finansinspektionen, som förvisso ligger i Stockholm (det finns många myndigheter utanför huvudstaden), finansieras av statskassan ja, men ungefär 75-80% betalas faktiskt genom olika avgifter som företag inom FI's tillsyn måste betala.
Därtill kommer olika sanktionsavgifter som går direkt till statskassan. När jag jobbade på FI så var årsbudgeten runt 300 miljoner SEK. 20% av det är 60 miljoner som är nettot som betalas av staten. Dessa pengar är med stor sannolikhet något som samhället i stort tjänar på i form av en bättre reglerad finansmarknad när du t.ex. ska ta upp ett bolån hos banken eller när du ska satsa dina sparpengar på börsen.
Så till "mojje" vill jag säga att du får bredda dina vyer lite, allt är inte av ondo bara för att det råkar komma från Stockholm
