Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#955418
Hej.
Då var jag tillbaka igen med fler dumma frågor.

Bilen i fråga är en V70 2.5ft R-Design 2011, 15700mil.
Det köptes från bilfirma den 15 januari 2015.

Eftersom att sommaren är kommen, så tog jag mig friheten att byta till sommardäcken.
245/40-18 Pirelli PZero Rosso.

Och nu beter sig bilen som en hjulbent ko!
Spårar som f*n.
Man får korrigera med ratten hela tiden.

Kan detta bero på däck/fälgar.
Eller kan det vara dom beryktade bussningarna?

Jag tog ett par bilder på bussningarna från hjulhuset sett. Har inte haft tid att hissa upp bilen än.

Höger sida.
http://forumbilder.se/EAME1/dsc-0464

Vänster sida. (bilden blev upp och ner)
Http://forumbilder.se/EAME1/dsc-0460

Kom gärna med tips och råd.

Tacksam för all hjälp.
Stefan
Senast redigerad av 1 Stefan_KG, redigerad totalt 0 gånger.
#955425
valln skrev:Det kan bero på ex hjulinställning, lufttryck eller olika leder och bussningar
Det märktes inget när jag hade vinterdäcken på.
205\55-16 Nokian Hakkapelitta Dubb.

Bilen besiktigades för knappt 1 månad sen.
Den gick igenom u.a
#955443
JE Jr skrev:Du måste ta kort från sidorna om man ska se nåt på bussningarna. Men jag hade slitna P Zero i samma dimension som du när jag köpte min S80, nån var tillomed snedsliten. Spårade massor. Köpte nya Conti Sport Contact 5. MYCKET bättre! :)
Mina däck är jämt slitna.

Jo jag är medveten om att en bild från sidan är bäst.
Hade inte tid att hissa upp bilen idag.
Ska se om jag hinner ta bättre bilder nu i dagarna.

Det som jag blev fundersam över, var att jag tycker att det ser ut som om själva bärarmen sitter väldigt nära kanten på bussningen.
#955464
Vår 2.5FT R-Design-11 har bara gått knappt 6000 mil men nog sjutton spårar den rätt ordentligt med sommardäcken på (245/40 18 Pirelli P Zero Rosso fram, P Zero bak) när det finns spår i vägbanan. Med ContiIce (205/60 16) finns ingen som helst spårningskänslighet nu på vintern. Ska byta framdäcken när jag lägger om nu och då blir det ContiSport. Om bärarmsbussningarna på din bil är slut har jag inte en aning om men däckdimensionen påverkar definitivt.
#955894
Om du vcikar på däcket. Hör du att det knackar? Det gjorde det på min. Och bilen var läskigt spårig.

Min var styrledarna slut. Kulleden hade rostat sönder. Efter byte för 4500.- på Volvo så försvann problemet. De gjorde även hjulinställning runt om i det priset.

Bild
#956605
Rizzt skrev:Om du vcikar på däcket. Hör du att det knackar? Det gjorde det på min. Och bilen var läskigt spårig.

Min var styrledarna slut. Kulleden hade rostat sönder. Efter byte för 4500.- på Volvo så försvann problemet. De gjorde även hjulinställning runt om i det priset.

Bild
Tack för tipset.

Skulle hissa upp bilen på 2 pelar liften.
Men det sk*t sig!
Hittade inga bra lyftpunkter.
Pratade med Volvo ang detta, enligt dom så var man tvungen att ha några speciella "kuddar" till underredet för att kunna lyfta dessa bilar. *suck*

Så nu har jag införskaffat en vanlig garagedomkraft.
Får nöja mig med att lyfta ena sidan åt gången.
Ska se om jag hinner imorgon.

Borde inte bilprovningen anmärka på styrlederna, om nu dessa är kass?
#957814
Nu har jag kollat bussningarna.
Och jag är inte nöjd med resultatet...

Vad säger ni som är kunniga i ämnet?

Höger sida:
Bild

Vänster sida:
Bild

Är detta något som är trafikfarligt?
Tänkte om man ska låta bilen stå till dom är bytade?
Det jag tänkte på är om gummit brister, går bilen av vägen? (I andra fall där gummit brister, så blir man ju ersättningsskyldig i 18år)

För som sagt innan, så beter sig bilen som en hjulbent ko.

Tacksam för råd.

Johan! Verkar lovande. Är det i samband med[…]

Ja det skulle ge klara indikationer på r&aum[…]

Volvo car UX

Någon mer som ännu inte fått 4.2.[…]

Relä bränslepump

Då väcker jag liv i denna tråd. G[…]