Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av martin6651
#844043
Hejsan! Ny här på forumet. Är högst intresserad av att skaffa mig en Volvo V70.

Var och provkörde en 2.5 FT automat 2011 för ett tag sen, gillade det mesta med bilen förutom att den växlade ner dumt vid krypkörning och att den inte hade elstol, var ganska segt att ställa in stolen manuellt. Det verkar ju finnas en uppsjö utav dessa bilar med r-design ute nu men de är ganska sparsamt utrustade.

Har börjat snegla mer åt en T6 08, finns ju endel ute till hyfasde priser och med fin utrustning, något som verkar vara ovanligt på 2.5 FT. Misstänker ju även att T6an är betydligt trevligare åk.

Beter sig T6 likadant med korkade nedväxlingar?
Är det stor skillnad mellan årmodell 08 och fram till 2011? Största skillnaden jag ser är ratten. Tänkte ifall de tidigare modellerna av den senaste generationens v70 har många barnsjukdomar?
Något jag behöver kolla extra på om jag åker och kollar på en t6 hos en privatperson?
Är servicen dyr på T6?
Vilken utav dessa bilar hade ni rekommenderat?
av martin6651
#844049
Nej jag misstänker att det inte är så stor skillnad i bränsle förbrukning om man jämför med bensin och automat. Vad anser du om årsmodellerna? En nyare T6 är tyvärr bortom min budget.
av Petzzon
#844055
martin6651 skrev:Nej jag misstänker att det inte är så stor skillnad i bränsle förbrukning om man jämför med bensin och automat. Vad anser du om årsmodellerna? En nyare T6 är tyvärr bortom min budget.
Tror inte det är någon fara med en -08, finns vad jag vet inga problem relaterade till motorn. Finns ju alltid en risk med att köpa första årsmodellen av en bil, med det gäller ju oavsett motorval i detta fall.
av Lövet
#844060
T6an är en beprövad motor. Tror faktiskt inte att jag läst om några problem alls här. Det är tidigare modeller och automatlådan i XC90 och S80 det brukar handla om.
Användarvisningsbild
av MartinS
#844096
T6 har en lite saftigare service vid 24kmil, annars är det ganska normala grejer.

Köper du en T6 skall du spara ihop till polestar, värt varenda öre.

/Martin
Användarvisningsbild
av Anders E
#844120
Petzzon skrev:
martin6651 skrev:Nej jag misstänker att det inte är så stor skillnad i bränsle förbrukning om man jämför med bensin och automat. Vad anser du om årsmodellerna? En nyare T6 är tyvärr bortom min budget.
Tror inte det är någon fara med en -08, finns vad jag vet inga problem relaterade till motorn. Finns ju alltid en risk med att köpa första årsmodellen av en bil, med det gäller ju oavsett motorval i detta fall.

Jag har en -08 och enda felen jag haft på 3,5 år är ett byte av oljefilterhuset samt att
yttertemperaturmätaren visat felaktiga värden. Det felet har dock lagat sig själv.
Inga elfel eller något annat än normalt byte av slitagedelar.
Användarvisningsbild
av Jefe
#844121
martin6651 skrev:Okej! hur är det automaten? beter sig den likadant vid krypkörning som 2.5 FT?
Tror att det är specifikt för 2.5´an. Min uppför sig likadant det finns nog nån tråd här om problemet med krypkörning med 2.5 ft automatlåda.
Annars är det en mycket trevlig kombination med 2.5 an och automatlådan.
Köpa begagnad XC40 fr 2024

Ja, vad är det för motor. Låt som […]

ventiler B5254T11

Hejsan volvovänner! Är det någon s[…]

@fjohan82 , Det finns ju andra bilar än Volv[…]

Gjort lackrengöring mm så nu är de[…]