Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

#983011
Då var det dags för min fjärde Volvo, men första som inte är begagnad :)

Blir en V70 D4 Summum 2016 Classic

Ice Vit
Automatlåda
Teknik Paketet Pro
Mörk tonade rutor
VOC
El. Barnsäkerhetslås


Det enda tråkiga är att förväntad leverans inte är förrens i början på september.
#983063
Fint! Jag lutar åt något liknande i höst då leasingavtalet jag har på nuvarande går ut i december. Vad fick du ge? Hur mycket lyckades du pruta?
Får du med vinterdäck eller har dom inte börjat med dom kampanjerna riktigt än?

Valde du till integrerade bilbarnsäten i baksätet?

Jag kan tipsa om glasögon hållare istället för handtaget vid föraren.. Kostar ca 500kr.. (Att lägga till i beställningen) och att lägga till stänkskydd också... Sparar trösklarna längst med bilen från att blästras allt för mkt, samt kan kanske minska ett och annat stenskott för någon medtrafikant. ;)
#983171
Nej några vinterdäck var där ingen kampanj på.

Priset slutade på ca 355 000 kr incl. vinterdäck. Värt att lägga till är att detta är en tjänstebil så jag har ett ramavtal som gör min prutning :)

Nej jag valde faktiskt bort de integrerade barnsätena på grund av att jag vill ha eluppvärmda läder säten. Blir för kallt på vintern annars :)
#983194
Dom har numera börjar med ett paket som heter stylingpaket det ger stötfångarskydd , stänkskydd fram+bak + takspoiler för ca 4000kr, klart prisvärt med tanke på att takspoilern kostar 4.700kr annars.
#983205
Ah.. hoppas dom har kvar det efter sommaren också..
(Fast min nuvarande vinge kostade bara runt 3000kr.. men då satte jag fast den själv, eller med hjälp av en kunnig kompis. :) )

Det var just att dom höjt bensindrivna bilar[…]

Om du tycker det är opraktiskt med laddnin[…]

V502.0D spridarfråga

Det är mekonomen verkstad som dragit slutsats[…]

Keyless/Nyckeldosa

Sen 1 månad tillbaka krånglande l&arin[…]