Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av MarcusJ
#974887
Hejsan, ny här!
Undrar över eventuella maskinella skillnader på D5-motorerna med dubbelturbo beroende på årsmodell.
MY2012 fick ju 215 hk mot 205 hk tidigare MY, och även Polestars optimering skiljer ju lite i effekt & vridmoment. Beror det på maskinella förändringar i kombination med mjukvarujusteringar, eller enbart mjukvara?
Anledningen till min fundering är att min D5 -11 fick en helt ny utbytesmotor på garanti av Volvo hösten/vintern 2013 pga toppackning etc. Då frågar man ju sig om det är en maskinellt identisk motor med den som bilen byggdes med, eller om det är en uppdaterad motor med den äldre mjukvaran som ger 205 hk?
Användarvisningsbild
av MarcusJ
#975035
Aha! Där ser man, var ju lite förändringar ändå.
Men lustigt nog inte de man i första hand förknippar med höjd effekt och högre vrid. Kolvringar, lättare vev och stakar, lättare kamaxlar.
Är det någon särskild anledning till att Polestar bara tar ut 225 hk/460 Nm t.o.m. 2011 gentemot 230 hk/470 Nm senare? Kan det i första hand vara för att det marknadsföringsmässigt vore klent att inte höja effekten på optimeringen när Volvo gjorde så i originalutförande?
Eller finns det verkligen maskinella/tekniska orsaker till att man inte har samma effekt på optimeringen t.o.m. 2011? Spontant tycker man ju att det borde fungera fint eftersom den äldre motorn verkar ha lite grövre doningar.
av s6025t
#975059
En polestar optimering får inte öka bränsleförbrukningen Co2 då det är en certifierad optimering som kan besiktas o ha kvar samma fordonsskatt t.ex så de saker som blivit ändrade på 215hk motorn ger möjlighet att plocka ur mer effekt med bibehållen bränsleförbrukning 205hk motorn klarar nog inte att öka effekten mer än 225hk med bibehållen bränsleförbrukning
Användarvisningsbild
av simonhalmstad
#975094
D5 205 är väl en mer hållbar motor om man vill trimma den? d5 215 Väger ju lite mindre så där kanske man snålat in lite på materialet & gjort den ännu lite billigare att tillverka.

Men D5 215 hat fördelar som lite lägre bränsleförbrukning & lite mindre dieselknatter/vibrationer
Användarvisningsbild
av apersson850
#975161
Det är inte säkert att den tidigare håller bättre om man trimmar. Det faktum att saker i motorn blir lättare innebär samtidigt att påfrestningarna blir lägre vid höga varvtal. Nu är det ju förvisso så att på grund av dieselbränslets förhållandevis långsamma förbränning kan man inte öka effektuttaget så mycket på dem genom att öka varvtalet, som man kan göra på bensinmotorer. Så just för en diesel är det kanske ändå så att tyngsta motorn vinner.
Användarvisningsbild
av VolvoB20
#975171
s6025t skrev:En polestar optimering får inte öka bränsleförbrukningen Co2 då det är en certifierad optimering som kan besiktas o ha kvar samma fordonsskatt t.ex så de saker som blivit ändrade på 215hk motorn ger möjlighet att plocka ur mer effekt med bibehållen bränsleförbrukning 205hk motorn klarar nog inte att öka effekten mer än 225hk med bibehållen bränsleförbrukning
Nä..... Självklart ökar en Polestartrimning både förbrukning, utsläpp, ljudnivå, prestanda och slitage om du utnyttjar den nya högre effekten.

Det hela bygger på att under certifieringen körs ju motorn aldrig med mer än 30-40 % gaspådrag/effekt. Så ändrar du inte i motor-mappen under detta uttag så är bilen 100% original så länge du inte gasar mer än 50%. Så certifieringen gäller fortfarande. Trycker du mer än 50 % på gaspedalen är det en helt annan sak.

När det gäller hemmastereo, hembio och h[…]

Erik, hade du också lite klonkande slammer[…]

Keyless/Nyckeldosa

Var på mekonomen o köpte Varta idag , f[…]

Om du tycker det är opraktiskt med laddnin[…]