Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Lagesson
#853334
Jag har elektriskt baklucka på min -11. Upptäckte nu att på höger sidan låg luckan innanför baklyktorna och på vänster sida utanför lyktorna. Har nu justerat lite på dom svarta gummi kuddarna och har nu fått så att det ligger jäms med lyktorna på högersidan men det ligger fortfarande utanför på vänster sidan.
Jag undrar även hur det är på era bilar när ni trycker på stänga knappen på luckan när den går igen det sista stänger den bara till eller "drar" den till det sista?
av 777
#853347
Har haft min i knappt 1 år nu och är också en -11. Den har hela tiden stängt "mjukt", dvs. låset har dragit igen den sista biten. Efter service för ett par veckor sedan har den börjat med att då & då smälla igen luckan utan att låset drar. Den går ju igen och så men det känns ju inte direkt sofistikerat... :???: Vet inte om dom gjorde någon uppdatering i samband med servicen som påverkat detta.

Fick för övrigt byta låset för 3 månader sedan eftersom det hade hängt sig, gick inte att lösa på något annat sätt än att byta. 4500kr, tack för den fina kvalitén Volvo... :evil:
av qsecofr
#853452
Har jag alla dörrar och fönster stängda så drar elmotorn till det sista och man hör låset klicka.
Har jag något öppet så stänger den direkt utan att dra det sista.

Det blir väl så pga lufttrycket antar jag.
av themack
#853473
Min 12a släpper luckan strax innan den är nere med en smäll som resultat, den har aldrig haft "softclose". Ibland låser den inte utan då får man upp med den igen och göra om, speciellt om alla dörrar å fönster är stängda, irriterande!
Jag ska inte ha ellucka på nästa om den funkar så här dåligt..
Användarvisningsbild
av Bilnörden
#853493
themack skrev:Min 12a släpper luckan strax innan den är nere med en smäll som resultat, den har aldrig haft "softclose". Ibland låser den inte utan då får man upp med den igen och göra om, speciellt om alla dörrar å fönster är stängda, irriterande!
Jag ska inte ha ellucka på nästa om den funkar så här dåligt..
Har aldrig haft några sådana "fenomen" på min
Användarvisningsbild
av apersson850
#853758
Min ellucka fungerar bra, om man trycker på knapparna som man ska... :oops:
Om jag för ner den manuellt och släpper den vid bottenläget drar låset in den, annars möter den låset på ett sätt som gör att den inte behöver dras in.
V502.0D spridarfråga

Om du skriver var i landet det är , kanske k[…]

ad 1: På en 1-10 skala , där Volvo240 […]

B230E får ingen bränsle

Tjena jag har en 740GLE med en b230E som får[…]

Menar du bärarmsbussningarna bak? Vet att dom[…]