Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Pnjk
#848888
Doffen skrev:
Pnjk skrev:Bem.

Om man ska ladda batteriet med ctek laddaren måste bilen stå låst och orörd då med för att det ska bli rätt ?
Eller kan man ladda samtidigt som man håller på och fixar med andra grejer ?
Nei, går helt fint å jobbe med andre ting samtidig som laderen står i.
Och laddning/Batteri statusen visar med korrekt värde ?
Användarvisningsbild
av Doffen
#848893
Pnjk skrev:
Doffen skrev:
Pnjk skrev:Bem.

Om man ska ladda batteriet med ctek laddaren måste bilen stå låst och orörd då med för att det ska bli rätt ?
Eller kan man ladda samtidigt som man håller på och fixar med andra grejer ?
Nei, går helt fint å jobbe med andre ting samtidig som laderen står i.
Och laddning/Batteri statusen visar med korrekt värde ?
Det skal du ikke bekymre deg for... indikatoren vil alltid vise rett, uansett hvordan du gjør dette.

Men om du har en 5A Ctek lader, og bruker funksjoner i bilen samtidig, så vil det ta lengre tid å oppnå fulladet batteri, enn om du ikke hadde jobbet med bilen.
Om du bruker mer strøm i bilen enn 5A, så vil ikke laderen klare å lade batteriet fullt opp.
Mer enn 5 A, vil si f.eks hovedlysene på, de trekker 6 A, setevarme osv.
Men f.eks å ha radioen på går fint.
av Pnjk
#848899
Har MXS10 laddaren.

Anledningen till att jag fråga är för att med komfort indikatorn så måste bilen vara orörd för att man ska kunna se aktuell status på batteriet.
Men då gäller inte det när man kör med laddaren men andra ord.
Användarvisningsbild
av Doffen
#848920
Pnjk skrev:Har MXS10 laddaren.

Anledningen till att jag fråga är för att med komfort indikatorn så måste bilen vara orörd för att man ska kunna se aktuell status på batteriet.
Men då gäller inte det när man kör med laddaren men andra ord.
Jo, i så måte må du la bilen være i ro, for at indikatoren skal være nøyaktig.
Det kommer jo av at indikatoren skal vise batteriets hvilespenning, og den oppnår du ikke før 30 min etter lading er kuttet
Användarvisningsbild
av bem
#848922
Pnjk,
Precis, när du laddar behöver du inte bry dig om det som du måste se upp med när du efter laddningen och senare skall kolla indikatorlamporna. Vid avläsningar efter laddning skall batteriet vara i viloläge - inga öppna dörrar osv som påverkar spänningen på batteriet, vänta en stund (minst 30 min men gärna nån timme som CTEK skriver i sin FAQ) innan indikatorn kan visa rätt. Min CTEK Comfort Indicator som jag har i min V70 sen en tid tillbaka fungerar väldigt bra. Har laddat en gång sen jag installera, då jag fick gul indikering efter nån vecka (med flitigt användande av dieselvärmaren). Men nu har den visat grönt ett tag så nu är allt frid och fröjd. Jag gillar att veta statusen på batteriet även ur den synvinkeln att håller man det fulladdat så gott man hinner med så lär livslängden på batteriet öka också. På vintern är det ju speciellt viktigt med fulladdat batteri inte bara för att det skall finnas kräm kvar att starta dieselvärmaren. Så enkelt installera, handha och läsa av Comfort Indicatorn så den rekommenderar jag vem som helst.
KISS är bra - Keep It Simple Stupid.

/Bo
av Rådlös
#934472
Polpasta kanske är ett varunamn på något medel att stryka på batteripolerna, och då bör det ju finnas på bilprylvaruhusen. Emellertid fungerar vaselin lika bra. Torka rent batteripolen och polskon. Sätt fast polskon. Stryk sedan på ett tunt lager vaselin utanpå alltihop. Vaselin köper man enklast på apoteket. Om dom vill sälja någon parfymerad eller på annat sätt efterbehandlad, så förklara att du skall ha det till mekaniskt montage och inte är betjänt av någon parfym.

En snabbgoogling: http://www.apoteket.se/privatpersoner/r ... uid=100615

En sådan tub räcker till många bilar i många år.
Användarvisningsbild
av bem
#934728
poseidon skrev:Har tänkt ta tag i detta nu när det är plusgrader igen. Vad är polpasta? Länk?
Polpasta eller polfett köpte jag på OK för många år sen men jag tror de inte har det längre (i alla fall inte längre på OKQ8 lokalt där jag bor).
Så här ser deras tub ut i alla fall - bilder nedan. Som synes inköpt när de hette bara "OK" och "OKQ8" blev de för en herrans massa år sen.
Använder detta till bilens batteripoler och även till båtbatteriet. Funkar kanon. Drygt som bara den.
/Bo
Bilagor
OK_Polfett_2.jpg
OK polfett
OK_Polfett_2.jpg (74.06 KiB) Visad 638 gånger
OK_Polfett.jpg
OK_Polfett.jpg (88.16 KiB) Visad 636 gånger
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Köp hos Trodo.se. De har ett kontrollsystem f[…]

Vi som beställt nya XC60

Nu har jag beställt en V60, så det kans[…]

Nej, jag har någon slags glaskross-sensor i […]

AC & kylfläkt

Jag har då fått beställt en ERA k[…]