Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av hakank
#767653
Hej!

Sedan ett tag tillbaka så har jag ett klonk, inte alltid men tämligen ofta, när jag företrädesevis svänger vänster och i kombination med ojämn vägbeläggning. Tex rondell med litet gupp i. I bland kan det även höras rakt fram men ganska sällan. Bilen har bara gått 7700mil. Är det gummin bak i krängningshämmare eller kan det vara ngt annat? Fram fick jag problem i vintras men det slutatde när det blev varmt så misstänker att det är krängningshämmarbussningarna där. Men bak och när det är varmt ute? Nån som har ngt tips på vad det kan vara? Jag kan inte provocera fram nått ljud om jag försöker stå utanför och gungar bilen upp-ner / sida-sida.

Tack på förhand!
Användarvisningsbild
av snoddasD5
#767898
Har den nivåreglering? då kan det vara stötdämparen som pajat palla upp bilen lyft i däcket rakt upp om den är lätt och lyfta då är dämparen paj jämför med andra sidan.
Användarvisningsbild
av hakank
#767936
Ingen nivåreglering...
Användarvisningsbild
av hakank
#768023
Gick ut och provdrog. Satt som de skulle. Dock ligger ett fälgkors löst under första locket. Funderade lite smått på om det kan ha nått med det hela att göra. Tvivlar dock då det låter distinkt från höger sida. Har flyttat det och får se hur det låter i morrn.
av Katja
#768080
Hade samma problem för ett tag sen och hittade en tråd om det. Det stod att man kunde spola ordentligt i hjulhuset och på fjädern och runt omkring för det kunde sitta grus eller en liten, liten sten nånstans. Gjorde det och det försvann för mig.
Användarvisningsbild
av hakank
#769493
Följande har hänt sedan senast.

Ljudet fortsatte som vanligt. Märkte att det räckte med att svänga skarpt vänster så klonkade/skramlade det i höger bak. Tisdags morse fick jag en skruv i vänster framdäck. I samband med det så lyfte gummiverkstan upp hela bilen med samtliga hjul hängandes i luften för att laga punkan. Passade på att kolla på länkar dämpare och fjäder. Kunde inte se något som såg onormalt ut. Kollade i nedre fjäderkoppen men såg inget där heller.

Efter det så fortsatte det på som vanligt. I går kväll efter det jag kört upp för en mindre trottoarkant och upp på min infart, bilen stod helt still. Plötsligt sade det klongggg. Lät som en fjäder som lossnade från någonting. Jag gick ur bilen och gungade den så mycket jag kunde i båträckena. Märkte inget och hörde inget. I morse hörde jag inte ett ljud från höger bak även om jag pressde i vänstersvängar. Bara hoppas att det håller i sig.

Undrar vad som händer??
Användarvisningsbild
av Niol
#769591
Hade samma klonk ljud på min V70. Jag hittade en lite sten i den nedre fjäder koppen då jag hissade upp bilen, tog bort den sedan har de varit helt tyst :D
Användarvisningsbild
av hakank
#769649
Eftersom det satte igång igen. hur fixar man en fjäder som är ur läge?

Kommer ha samma plattform som övriga i Geely […]

Servicetekniker

Ska i november göra större åtg&aum[…]

Volvo car UX

Låter trevligt. Tycker nuvarande Google-gr&a[…]

@Micce1980 , Ja jag hann skifta ett hjul innan li[…]