Har bara hunnit 2500 km med min V70 Bi-Fuel 2012 men här är i alla fall några reflektioner (jag hade tidigare en Saab 9-3 2.0 2008):
- Riktigt trevlig bil rent allmänt.
- Tack vare vårt företags tjänstebilsregler blir den faktiskt billigare för mig per månad än vad Saaben var.
- Höjningen av bagagerumsgolvet med 9 cm är totalt sett inte så farligt, men eftersom jag oftast vill packa in saker under insynsskyddet är det lite bökigt ändå.
- Även om jag förstår varför så är det synd att alla andra små packutrymmen under bagagreumsgolvet är borta också. Det finns ett litet utrymme längst fram mot baksätets ryggstöd för nödvändigheter som varningstriangel och däcklagningssats, men något mer än det ska man nog inte försöka få in där. En liten tröst är att det facket ska gå att nå innifrån kupén om man fäller ner ryggstödet, dvs man ska inte behöva last ur ett semesterpackat bagagerum för att få fram varningstriangeln. (Har inte testat om det funkar i praktiken.)
- Den lilla gastanken (i kombination med att Svensk Biogas bestämt sig för att Linköpings samtliga fem(!) biogasmackar ska ligga i stans nordvästra del vilken jag normalt sett aldrig passerar på väg till och från mitt arbete) är ganska irriterande. Jo, jag visste givetvis om detta innan jag köpte bilen, men det är ändå det som är det största irritationsmomentet.
- Radiomottagningen, som jag hade läst skräckhistorier om här, har jag inte haft några problem med. Jag vet inte om det beror på att något ändrats i och med Sensus, men så vitt jag kan se verkar radioantennerna i båda sidobakrutorna vara anslutna så det kanske är riktig "diversity". (Jag har High Performance Multimedia 7 tum + RTI.)
- Ljudkvalitén är helt ok ur mitt perspektiv och då tror jag mig vara relativt kräsen, jag föredrar dock en så rak frekvensgång som möjligt (ingen uppvriden bas eller diskant) och jag lyssnat ytterst sällan på speciellt hög volym. Sub-bas var aldrig aktuellt för mig.
- Xenonljusen med ABL är en stor favorit, har nog aldrig haft en bil med så bra ljus och som dessutom har en rimlig balans mellan hel och halvljus.
- Varför visar gasmätaren bara hur mycket gas som är kvar när jag kör på gas? Borde det inte finnas något sätt att visa det även om jag för tillfället använder bensin?
- Över huvud taget verkar logiken i gassystemet lite "ostadig". Ibland börjar den pipa och kräver ett kvitteringstryck när gasen tar slut och den byter till bensin under gång medan den andra gånger gör det ljudlöst.
- RTI tycker jag fungerar utmärkt och de två fria kartuppdateringarna är ju perfekt för mig som vanligtvis byter förmånsbil vart tredje år.
- Jag vet att det är per design, men jag skulle ändå önska att hastighetsmätaren inte visade 7-8 km/h för mycket.
Diverse små irriterande problem som borde kunna lösas med några rader programkod finns dock (att skriva sådana rader är vad jag tjänar mitt levebröd på, dock inte inom fordonsindustrin). Samtliga nedanstående funktioner skulle man mycket väl kunna få slå på och av i Sensus:
- Försäljaren visade mig knappen för att stänga av backsensorn vilket ju var bra om kopplade på en släpvagn. Jag har inte testat att koppla på något släp än men jag hoppas verkligen han hade fel och att sensorn stänger av sig själv då. (Det gjorde den på Saaben.)
- Varför måste Volvo sätta gränsen för "körande bil" så lågt som 3 km/h? 10 km/h vore rimligare och skulle nog lösa många av de klagomål som folk har på bältesvarningen utan att äventyra säkerheten nämnvärt. (Även här hanterade Saaben det bättre, högre hastighetsgräns och några få sekunders fördröjning när man nådde den.)
- Om man kör iväg och ingen sitter i passagerarsätet, varför stängs inte sätesvärmen av automatiskt då?
- Det finns en inbyggd GPS i min bil (RTI). Alla GPS-mottagare har alltid tillgång till exakt tid eftersom det är en grundkomponent i GPS-systemets funktion. Varför ska jag då behöva ställa klockan manuellt? Lägg in ett Auto-läge där jag får ange vilken tidszon jag finns i (borde iofs GPSen också kunna räkna ut) och sedan går klockan alltid på sekunden rätt.
På det hela taget är jag dock hitintills väldigt nöjd med den här bilen, även om det för en gammal Saab-entusiast som jag var lite tufft att beställa en Volvo

.