- mån 28 jun 2010, 19:43
#422593
O.K Vad skiljer när det är tjänstebil? Har leasingbolaget andra rättigheter mot säljaren?
Moderator: Moderatorer
Peanuts skrev:O.K Vad skiljer när det är tjänstebil? Har leasingbolaget andra rättigheter mot säljaren?Konsumentköplagen gäller bara vid privatköp, så de "rättigheterna" finns inte.
len skrev:Ni måste skilja på garanti, goodwill och allmänt tyckande.Att driva ett småmål kostar några hundra, man påbörjar rimligtvis bara ett sådant när man har ett okomplicerat fall och oftast först efter att företaget inte följer ARN's rekommendationer, kan tänkas?
Om det är garanti, innebär inte att man själv är skadelös. Utan att säljaren gör vad som är rimligt. Att fixa bilen på några dagar är rimligt. Att det är långhelg omfattas inte av villkoren utan man har lite otur.
Får du hjälp utanför är det goodwill. Även när det är "förlängd" garanti är goodwill (utanför villkoren). Sedan kan handlaren vara snäll och låna en bil, men det kan inte vara en rättighet för en köpare.
Att fakturera "egentycklig" garanti är lönlöst och felaktigt. Att driva småmål i process gör att du får stå för egna kostnader (som överstiger hyreskostnaden!).
Det jag läst har alla inblandade gjort vad dom kunnat. Långhelgen och bokningsläget är tyvärr otur för dig och min amatörmässiga bedömning är att du är heltorsk på alla krav. Fast du kan ju fråga om dom ger lite rabatt på nästa service då du drabbats lite oturligt??
Om du kör lite, säljer din bil, och bara[…]