- ons 19 maj 2010, 22:06
#411052
Kolla så att inte gardinen för bagaget ligger och skaver mot vinylen/lädret. Det råkade jag ut för. I och med att däck och allt ligger med baksätet nedfällt så hade ÅF lagt "bagage-gardinen" löst ovanpå allt. När jag kom hem hade den legat och gnagt hål på vinylen/lädret på passagerardörren bak. Iofs fixade givetvis ÅF detta men onödigt att lämna tillbaka en ny bil dagen efter att du hämtat den....
Om du har blåtand så se till att få detta fixat så att de visar hur du för över kontakter etc från din mobil så att du kan använda den fullt ut. Man kan ägna åtskilliga timmar åt detta annars.
OM du skall tvätta i biltvätt så skall du undvika det de första veckorna. Lacken är ofta inte helt genomhärdad så ta det försiktigt de första veckorna. Helst handtvätt. Gäller alltid iofs:-)
Det kommer lukta bränt i början och det är bl.a från avgassystem etc. Inget att oroa sig för.
Det finns flera skäl att inte köra järnet i början.
-Däcken skall "sätta" sig på fälgarna och jag har blivit uppmanad att ta det lite lugnt de första milen då de skall "skava" in sig där de ligger an mot fälgen.
-Motorn är alltid bra att köra in lite försiktigare än normalt enligt min mening. Iaf Finns många trådar om detta gäller eller ej men jag hävdar att ta det lite lugnare de första 150 milen är bra.
Man kan bytra olja tidigt. Nästan direkt. Detta för att få bort grader från tillverkningen. Detta om man är väldigt noga d.v.s. :D = Billig invetsering för bättre livslängd
http://www.garaget.org/Racetwin2
The S rides low on fat noisy tires. It has a harsh, bone breaking ride that jiggles your jowls and rattles the trim. It is as loud and as uncomfortable as Rod Stewards leopard skin disco trousers - Jeremy Clarkson