JimmyK skrev:2,0F går att beställa med automat, Volvos 6 stegade Powershifts låda.
Eftersom jag hör till de många som väntar just på att Powershiftlådan ska komma till fler V70 och XC70 än 2.0F så tittar jag emellanåt på Volvos hemsida. Till min förvåning såg jag nyligen på
http://www.volvocars.com/se/all-cars/vo ... gines.aspx
att det verkar som om Powershift nu helt försvunnit från V70-programmet, att dubbelkopplingslådan alltså inte finns kvar ens på V70 2.0F. Detta kan förstås bero på ett fel i hemsidan men det kan också vara symptomatiskt.
Det verkar ju som om Volvo har problem med Powershift, tekniska och/eller ekonomiska, eftersom den lådan under lång tid bara funnits till en enda modell i det storsäljande V70-programmet trots att Volvo är väl medvetna om att intresset för Powershift är mycket stort, även om denna tillsammans med Vovlos motorer inte är lika bränslebesparande som VW:s motsvarighet kallad DSG, vilken på t ex Golf ger mindre bränsleåtgång än manuell låda med samma motor.
Hoppas att länken ovan är klickbar, den blev förkortad i förhandsgranskningen.