Volvo S80N (07-16), V70 II (08-16), XC70 II (08-16) relaterade ämnen. OBS! vid motorproblem försök att ange vad du har för motor i bilen...

Moderator: Moderatorer

av Raketn
#1136926
det är en volvo v70 d4 2013. när jag styr åt höger så känner man under fötterna hur det hoppar till. vad är det för styrning på v70. är det rattstång med knutar eller är det något annat. kan det va en knut som kärvar om det är rattstång.
#1136936
Såvitt jag vet är det rattstång med knutar. Men det du hör/känner skulle också kunna bero på problem med styrväxeln. Här är ett utdrag från en av servicebulletinerna i VIDA rörande V70 av din årsmodell:

642: Justering av förspänningskolv

Justering av förspänningskolv

Förspänningskolv
Generellt
Obs! Denna justering får bara utföras en gång.
Kontrollera därför noggrant när en justering ska utföras om justerskruven/huset är märkt med en gul färgmärkning. Finns det en gulfärgmärkning visar det att justeringen redan har utförts.

Beskrivning av ljud som kan åtgärdas med en justering av förspänningskolven

Metalliskt klonkljud (knack): Uppträder vid körning på ojämn vägbana eller över andra större störningar i vägbanan. För ett vänsterstyrt fordon ökar symptomen vid högersväng. För ett högerstyrt fordon ökar symptomen vid vänstersväng.

Metalliskt knack- eller klickljud: Uppträder vid stillastående när ratten vrids snabbt fram och tillbaka eller vid långsam körning samtidigt som ratten vrids. Ett högt moment på rattrörelserna vid vridning fram och tillbaka förstärker ljudet ytterligare. Detta ljud uppträder även med motorn avstängd. Ljudet kan också framkallas om man tar tag i styrstaget utanför bälgen och med vertikala och horisontella rörelser drar/trycker i staget på ventilsidan (den sida där rattaxeln ansluter till styrväxeln)

Hydrauliskt klonkljud (slag): Uppträder vid stillastående och när ratten rörs med snabba rörelser med motorn igång. Högt hydrauliskt ljud. Slagen kan även kännas i ratten.


Stämmer de beskrivna symptomen med dem du har?
#1136992
Har du garanti är det förstås bara att lämna in bilen alldeles oavsett vad det är för fel. Säljarens ansvar att fixa det som trilskas.

Vet vilken givare du menar. Hade upp den för[…]

Om muttern lossnar får du haveri,dom fyra mi[…]

Volvo car UX

Om du har google automotive i bilen så f&ari[…]

Vi har en Subaru XV, samma som Outback men kortare[…]