- fre 23 jan 2009, 22:33
#254143
Nu var det över 10 år sen jag bytte några limade rutor, men det är inte specielt svårt (har aldrig hörtalas om att viss specialiseratsig)
dt jag vet är att försäkringsbolagen idag vill att vi på volvo ska göra rutbytena då glasmästarna ofta tullar för mycke på härdnings tiderna. vi som hanterar bilar dagligen har lättare för att planera in så bilarna hinner härda, vi har plats för bilarn, käner kundera, har hyr / lånbilar m.m.
allt som behövs för att få ha bilen den tiden rutan behöver för att härda (rutan är en del av krockskyddet, airbagarna vilar på rutan när det smäller, rutan får inte lossna!
det finne en rätt mallig reklam film där man byter rutan på en S60, sen när den härdat så fäster man en special ram på rutan så trycker fördelas över hela rutan. efter detta hisat man upp bilen med lyftkran hängande i rutan.
men som sagt så är det inte så svårt att byta ruta rent tekniskt.
värt at veta är ju att de flästa inte går vlvos kurs, utan utbildas internt, man går med o lärsig av nån annan. även de som gått volvo kurs, börjar inte direkt med ett rutbyte själva, men går med o lärsig hur man ska göra av nån erfaren.
sen är det inte så att alla vill vara med o tjäna pengar, helt tvärtom ! många volvo handlare har trott att det är svårt att byta rutor o har inte brutt sig (på samma sätt som mågna inte har egen lack m.m.)
men volvo har tryckt på dom vill att man ska göra allt hoss en volvo återförsäljare, kunderna ska alltid vändasig till återförsäljaren, oavsett vad det handlar om inom bilägandet. Det ska vara enkelt at äga en volvo, på så sett köper man en volvo igen!
volvo gjorde då en enkel film som visar hur man lätt o enkelt byter en ruta på en volvo, efter detta har fler börjat att byta rutor.
kompitens mässigt så är det som vanligt bätre att åka till en märkesverksta, dom har kunskapen om just din bil. vet exakt vad som ska tas bort, vilka klips m.m. som ehöver bytas, alltså väldit liten risk att nåt gåt snett, & om det skula gå fel, så har dom nya delar inom räckhål.
att byta rutor på alla bilmärken & alla deras olika modeller innebär att man garanterat inte har allas reservdelar man råkar alla gånger ut för att få in bilar som man aldrig plockat isär m.m. (en glasmästares huvuduppgift är inte att byta blirutor, det är en bisysla, i lika liten skala (elle mindre) som hoss en volvo handlare, bara det att dom har fler märken o får mindre kunskap om varje märke
Bil frågor tar vi på forumet! I lämplig tråd, inte på PM
Det måste vara något fel i huvet på mig... jag är borta från forumet i flera år, sen när man tittar in så är det endast två medlämmar som skrivit fler inlägg än jag.