Forum för ekonomiska frågor som rör volvoägandet, t.ex. försäkringar, garantier, trygghet, verkstäder, lån et.c.

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Tomas88
#178123
När man försäkrar bilen får man ange antal mil/år man max skall köra. Min fråga är. Vad händer om man överskrider dessa mil? Kan man bli utan ersättning vid en skada?
Jag själv har angett max 1000 mil/år, men när jag räknat på det har jag kört 1200-1300. Ska man kanske ändra till max 1500 eller 2000 (vet ej vad nästa steg är), eller är de inte så noga?
av DDD
#178231
Hej Tomas!

Om du överskrider avtalat milantal kan det innebära att du får en nersättning vid skada. Anledning till det är att försäkringspremien beräknas och även slås ("jämnas") ut på den årliga körsträckan. Har du då över skridigt körstäckan så har du således inte betalat rätt försäkringspremie. Nedsättningen som är villkorsstyrd kan innebära att du får betala en viss procent av skadekostanden själv i värsta fall. Om du då råkar ut för en dyr skada så kan det bli dyrt för dig. Om du höjer körstäckeklassen på din försäkring så vill jag att du ska veta att din försäkringspremie kommer att bli dyrare.

Jag rekomenderar dig att höja körstäckan på din försäkring så slipper du få en nedsättning.
Användarvisningsbild
av Tomas88
#178288
Ok. Men det verkar inte som de alltid är så noga med att kolla detta. Min morsa råkade ut för en trafikolycka då hon blev påkörd, och enligt försäkringsbolaget var hon till 1/3 vållande till skadan, men det var ingen som ifrågasatte hur många mil hon kört, (hon hade kört mer än angivet).

Sen kan jag också nämna att när min pappa skulle byta försäkringsbolag på sin trafikförsäkrade 245a så tvekade han lite när försäkringsförsäljaren frågade hur många mil han körde. Försäkringsförsäljaren sa då att det inte var så noga utan det bara var ungefär hur långt man körde. Han satte det då till 1000 mil/år i stället för mer.
Användarvisningsbild
av uno83
#178389
Hur kontrollerar de milantalet?
Det enda de har att kontrollera med bör väl vara senaste besiktningsprotokollet, så om man inte kört mer än avtalat sedan senaste besiktning så bör man klara sig? Eller kollar de även om man kört för mycket tidigare år? (om man hade samma försäkring då)
Eller finns det något annat sätt för dem att kontrollera antal mil man kört?

Dra ut dom bara vid demo ,vid mont,tryck i dam bar[…]

Kan man rengöra skenorna utan att ta bort sto[…]

Chippning av 940ltt 1996

Är chipp från dann westfelt. Tänk[…]

Försöket hitta bränslepumprelä[…]