Forum för ekonomiska frågor som rör volvoägandet, t.ex. försäkringar, garantier, trygghet, verkstäder, lån et.c.

Moderator: Moderatorer

av k043
#337193
Jag och min sambo var på Lidl i lördags och jag såg från kassan att en vit skåpbil körde in i sidan på min bil, föraren märkte tydligen detta samtidigt sprang jag ut ut butiken för att snacka med föraren men de stack. Han inte ta uppgifter men min sambo såg detta.

Skadan är hela passagerar sidan bakre bakskärm repad samt att listen på sidan tog mycket men sedan skrapade de i främre skärmen vilken även blev bucklig. Kommer detta gå att få ersättning för'? Jag fick tips om att man kan vända sig till någon fond för att få detta reparerat samt att jag har halvförsäkring.

Jag ska vänta med att anmäla allt till imorgon för jag dokumenterar alla minnesbilder från mig och vittnet så att allt kommer med i anmälan. Men är det något man bör tänka på?
av Daddan
#337434
Trafikförsäkringsföreningen går in och betalar en del av din självrisk. Farsgubben fick betala c:a 2000:- ur egen ficka istället för 5000:- så det är väl kanske 3000:- de ersätter för din självrisk.

Läs mer på: http://www.tff.se/

V60 T6 är en fantastisk bil på må[…]

Det låter sannerligen inte hälsosamt at[…]

Normalt på Japanska bilar av dessa årg[…]

3G släcks

Jag lyfter upp frågan igen. Vad gäll[…]