I denna avdelning finns allt som har med motorarbeten och trimning att göra, vare sig de är enkla eller avancerade. Glöm INTE att skriva vad det gäller för bil, årsmodell samt motorbeteckning!

Moderator: Moderatorer

#297863
Jag är ute efter guldboxen! Guldboxen har löstagbart chip o sitter i LTT 95-96! Så långt har jag kommt men min fråga är nu... Bränsleboxen i LTT 95-96, har den också löstagbart chip?
Har hört att även en svart box gömmer på ett löstagbart chip men vad är det för slutsiffror på dom svarta boxarna o i vilka bilar sitter dom?
På blocket säljs det chip till 940 ft o ltt som är till båda boxarna, då måste jag juh ha boxar som båda har löstagbart chip?
#301571
Hej!
Ska svara på några av dina frågor.
Alla bränsleboxar har löst chip.
Du kan lungt byta bara bränslechippet.
Köp ett känt chip t.ex. Vikingchip Ecomax
En tumregel kan vara om säljaren vill veta ditt boxnummer eller ej. Jag anser det seriösare med box anpassade.
Köp sedan en wastegate klocka från Turbomeck.
Då har du enkelt ett ladd runt kilot och inte lagt för mycket pengar.

Kommer ut nu på morgonen och bilen beter sig[…]

Tung Servostyrning. xc70 2010

Hej, Min xc70 -16 är inte utrustad med juster[…]

Kollade nu precis. Inte lätt att se och bed&o[…]

Hur unik T6:a?

Har en S80 T6 MY14 och den finns i drygt 20 exempl[…]