Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

#698161
Jag har kört Hakka 7 på flera bilar och Kumho I'zen på frugans lillbil och båda är bra i sina prisklasser tycker jag. Hakka 7 är dock väldigt högljudda oavsett vilka dimensioner och bil dom suttit på. Kumho är ett rätt vettigt val om man vill komma billigt undan, betydligt trevligare än de Pirelli Winter Carving dom ersatte och dessutom billigare.

/Thomas
#698270
Alla moderna däck av välkänt märke är ju bra. Hakka7 vinner alla tester men låter också mest som du konstaterat. Continental ligger förvånansvärt bra till i tester verkar det som.

Jag har kört mycket Michelin X-IceNorth och tyckt dom varit bra. Jag kör fortfarande Michelin på S40'n och kör Hakka SUV på XC60'n.

/Martin
#699061
Visst, Solen kan lysa i Alperna också, men seriöst, ett par vinterdäck för 500kr styck som heter Sunny?

Meddela oss vänligen innan du kör ut på vägarna så vi kan hålla oss undan...

/Martin
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Vill göra en rättelse!!! Det var en blan[…]

Däck till Volvo 245 GLT

Fälgar och däck passar utan problem, got[…]

Styrledsverktyg

Hej! Jag ska byta den inre styrleden på en[…]

En kinabil som borde tagits in hit kan man ju tyck[…]