Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av GATUPLAN
#421633
Är det någon som har lite tydligare tips och råd till en som inte använt pennan tidigare. Det finns en tråd här som är lite för ”avancerad”, samt det lilla pappret som följer med Volvos färgpenna säger inte mycket.
Det är lite smårepor på stötfångarna som jag själv vill fixa så gått det går...
Jag kan kanske i efterhand besöka någon verkstad som snabbt kan maskinpolera när allting är klart.

TACK

Flyttar till "Bilvård, styling och väghållning"...

/Ticken
Moderator
Användarvisningsbild
av GATUPLAN
#422099
FiddeUBC skrev:Jag skulle rekommendera dig att först åka till någon bilrekonditionerare. Det krävs ett vant öga för att se om det går att polera bort reporna. I vilket fall som helst är det det man börjar med först innan man lägger i med färg.

Du kan se min tråd här under tips och trix hur jag fixar en lackskada http://www.jagrullar.se/forum/viewtopic ... 42&t=49148
Tack, det var din tråd jag läste, men tyckte var för avancerad för mig. Det står knappt något beskrivning på själva instruktionsbladet som förljet med pennan, förutom de fattiga bilderna.
Sedan står det i din tråd mycket annat som:
Som tex: ...polera bort färg som sitter i reporna, avfetta, t-sprit, maskera området runt, våtslipa, maskinpolera med olika polish...

Kan man göra det enklare och ändå få ett bra resultat?
TACK
Användarvisningsbild
av FiddeUBC
#422208
Det finns ingen genväg till bra resultat. Är det rent jävligt är kanske omlack att föredra. Det är svårt att säga här vad som behöver göras när jag inte själv har sett skadan.
Det bästa rådet jag kan ge dig är att åka till någon som håller på med bilpolering eller rekondning där du bor. Låt de titta på reporna och utifrån det avgöra hur du ska göra.
Annars, skicka in bilder här på dina skador, jag förmodar att det är mer än en.

Hej jag har märkt att det kommer diesel ur av[…]

Skruvat i luftfjädringen sen spa xc90in lans[…]

Rätt namn för denna komponent är: M[…]

Tack - Återkommer!