Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Bothner
#156508
Hej har ni tips på verkstad som vill ha mindre än 11550 kr för att lacka en svart 019 förardörr på nya S:80n!? En mjuk buckla (0,5 cm djup 10x15cm) med repor som kan ha gått genom till grundfärgen.

Jag fattar inte hur man lägger in ett foto! Hjälp mottages.
Användarvisningsbild
av Bothner
#156510
Glömde att det ska vara i Sthlm-Brommaregionen
Användarvisningsbild
av K5054
#156519
Kolla med http://www.carwashcity.se/ i Bromma.
De gjorde DITEC-behandling av min V70, och DITEC-anläggningar gör även riktning av bucklor och fixar lackskador. Extremt trevlig kille att ha att göra med. :)
Användarvisningsbild
av C.W.
#157279
Dentmasters på Celsiusgatan (Kungsholmen vid Rådhuset). :-)-)
Trevliga killar som fixar bucklor och lack.
http://www.dentmaster.se
Användarvisningsbild
av Bothner
#157480
tack för tipsen ska kolla med dem!
Användarvisningsbild
av Bothner
#161780
Hos hederlige Harry har jag fått erbjudandet 2500kr in the pocket! Viss skilnad? Vad kan gå fel? Han behöver bara ha bilen en dag mot 3 för Bilia! Det är en rutinerad verkstad som lackar dagligen.
#163744
det tycker jag låter lite väl fort för lackning...ev spackling, grundfärg, färgen minst 2 gånger... klarlack ett par gånger.. vad har han för tork tider? akta så det inte skinnar sig eller blir blåsor i lacken.. :???:
Hög tomgång B230FK

Kan vara dålig jord. Jättevanligt fel s[…]

Volvo går dåligt så det gö[…]

Tysta sommardäck V90

Överlag är personliga omdömen av d&[…]

Tackar för tips! Diagnosverktyg är inf&o[…]