Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av ehedman
#141555
Hej,

Jag skulle uppskatta era synpunkter.

Jag har just hämtat ut min nyinköpta S80 2005 från en Ditecbehandling.
Den har en "Crystal green Metallic" färg.

Lacken var helt OK för sina två år dvs obetydliga men skönjbara mikrorepor typ aura runt en reflekterad lampa i lacken.

När jag fick tillbaka den var den iofs blankare med med samma mängd mikrorepor men nu under en blankt skinn av Ditec.

I broschyren för Ditec- behandlingen står att läsa att "den poleras för att få optimal glans och för att ta bort eventuella ytliga repor".

Jag anser efter egen erfarenhet att det inte är alltför svårt om än tidsödande att polera upp en sådan här yta betydligt bättre.

Vad tror ni? Hade jag för höga förväntningar?
Bör jag skaffa en "second opinion" hos någon annan Ditec- behandlare?
I så fal vem (i stockholm). Det bör vara någon erkänd toppanläggning i så fall.
Går det göra ett backjobb på en nygjord Ditec- behandling, dvs polera upp den igen plus ny glansbehandling?
Användarvisningsbild
av Fluffen
#141571
Jag tycker du ska åka tillbaks och prata med dem och se vad de säger först. :roll:
av matzen10
#141575
Japp, åk tillbaka och säg att du inte e riktigt nöjd med behandlingen enligt utlovat i foldern! Dom ska vara professionella och kunna förklara OM reporna var för djupa ELLER om det helt enkelt blev missat!!

Min erfarenhet är precis tvärtom av två olika Diteccenters (Örebro & Köping) och tre olika bilar!
Som någon tidigare sagt här: Metoden/medlen är inte bättre än människan som håller i polertrissan.. Vilket inte hjälper dig i nuläget..

Har du vägarna neråt Närke så kan jag lova dig en schysst bedömning från Diteccenter i Örebro; p.m:a bara så ordnar jag kontakten åt dig!

Men som sagt; ge din lokala polerare en chans till förklaring först. Det kan ju faktiskt hända att det inte blev korrekt gjort (av någon anledning) och då ska dom ha möjlighet att fixa till det så du blir nöjd och så att de uppfyller vad deras reklam anger.
Du borde inte behöva vända dig till en annan firma!!

M V H
---> Matz
av Pachipachihand
#141765
Jag tror helt säkert du kan ha rätt. Det är poleringsarbetet som är krävande och det man betalar för. Själv skyddet(lackförseglingen) är inte alltför dyrt för dessa killar.Beror mycket från person till person som gör arbetet och hur mkt möda man lägger ned.Stora firmor som Ditec har väl många bilar som dom tar hand om och kanske skyndar vidare till nästa bil och lämnar jobbet halvgjort. Men samtidigt har dom ju ett namn att leva upp till,och där har du som kund rätt att hävda dig och få saken provad.
Användarvisningsbild
av C.W.
#141947
frågan är då om det ingår 'Recond' i lackförsegling eller om det är ett extra tillval.
På 'min' Ditec station i Vedesta kan man välja olika alternativ på recond , hel inkluderande interiör samt motor.
Där utöver finns lackförsegling som tillval.
av matzen10
#141966
C.W. skrev:frågan är då om det ingår 'Recond' i lackförsegling eller om det är ett extra tillval.
På min station ingår djuprengöring och iläggning av stenskott. Trodde det var samma på alla Ditec? Som ett koncept, typ.

MVH
--> Matz
av jbl
#142256
Åk tillbaka och klaga.

Den som löser livslängdsproblemet hos Li[…]

Service Peugeot 107 2007

I går var jag och pressade ur det gamla lagr[…]

Idag har jag bokat tid för service. Classic s[…]

XC70 2016

En annan sak jag kom på jag glömt fr&ar[…]