Stenskottet har gjort ett litet hål i lacken och släppt in saltvattnet in till alla ytbehandlingsskikt som ligger under lacken. Har du tur så har plåten inte börjat rosta men att det blir en bubbla visar att någonting har börjat svälla, förmodligen zinkfosfat-rostskyddet som förbrukas och omvandlas till någon slags oxid..
Men som sagt, bubblan och eventuellt krafs under bubblan måste bort, jag skulle ha slipat med dremel och litet diamantstift (finns hos Biltema) tills allt pulver och rost är borta. Sen skulle jag lägga på lite epoxylim som rostskyddsgrund innan man täcker med lackstift. Det kommer att bli bra skydd men inte att bli en perfekt yta, då får du lämna till proffs.

V70 Mk 1 (P80) -00, sen ny. 66300 mil, klarar den inte 100k blir jag grymt besviken. What could possibly go wrong? Den är ju knappt inkörd

Service #34 klar. Borde pyssla om drivaxlarna innan vintern slår till.. Edit: för sent!