Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

#607352
Blev så nöjd med detta så jag vill berätta för er andra som också gillar läder :-)-)

Tröttnade på min handbromsspaks damask i sunkig vinyl som hade fått en skada så man kunde se tyget under vinylen så bestämde mig för att köpa en i läder istället.

Dom få som finns på bildelsbasen är svindyra men sen hittade jag en engelsk sida som säljer både växelspaksdamask och handbromsdamask i läder till Volvo och totalt betalade jag 236kr med frakt för båda två till min S60 -05, Dom har även läder till mittkonsollen.
Kvaliten på lädret är långt över förväntan :D

Sidan jag köpte från var http://www.jfboots.com och om ni beställer därifrån så infomera dom att ni ska ha till en vänsterstyrd bil.

Bytte växelspaksdamasken igår och det var rätt enkelt ca 20 minuter arbete förutom limmets torktid och jag ska byta handbromsdamasken nästa vecka.

Såhär blev det, Snyggt va? Fotade med blixt så det reflekterade men lädret är helt svart.

Bild

Direktlänk till den jag beställde
http://www.jfboots.com/index.php?act=vi ... ductId=638

Hej igen! Har du varit under bilen och inspekterat[…]

Hej, jag använder en autel någon bä[…]

Larmsystem

V60 cc awd 2,4 -16. När jag startar bilen s&a[…]

Service Peugeot 107 2007

Har börjat skruva isär Peugeoten lossat […]