Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Its1more
#577252
Hej!

Något knepig fråga kanske, men vem/vad är det egentligen som bestämmer åtdragningsmomentet?

Jag ska förklara...
Jag har en V70 II MY11 med Volvofälg 17". Jag har nu köpt vinterhjul, men med en tredjepartsfälg (http://www.oclbrorssons.se/6249_SE.0?we ... webdid=471) 16". Till hjulen följde det med hjulbultar. Dessa hjulbultar har inte samma konstruktion som orginalbulten (orginalbulten har ju en lös "ringkon" vid skallen). Den medföljande bulten har fast ringkon.

Nåväl, på sida 303 i instruktionsboken står det att man inte ska dra mer än 140Nm. Frågan är om detta även gäller för tredjepartsfälg med andra hjulbultar? Är det tillverkaren av fälgen som ska sätta vilket moment det ska vara? Någon som vet?

Tack på förhand,
Fredrik
Användarvisningsbild
av crumpets
#577452
Åtdragningsmomentet har till störst del att göra med friktionen i gängorna att göra såvitt jag vet. Är tredjepartsfälgen lika tjock osv, så bör samma gälla.
Ju högre åtdragningsmoment, desto mer kraft mellan flänsen i skruven och gängan i muttern = mer friktionskraft som ger ett "motriktat moment" när krafter försöker dra ur eller vibrera ur skruven.
Tysta sommardäck V90

XC60 tystare än V90, A6 tystare än Q5...[…]

Jag skulle vilja veta hur du kan veta att den utlo[…]

Tjuvström V70 2005

Ska se om jag kan kika närmre på den im[…]

Volvo 740 startar inte

Sonen har en EPA 740 årsmodell 90. Batteriet[…]