Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av Funk
#431874
Ruggan som Jill tipsar om är grymt bra på rengöring, men om man kan få tag på Smartabs Brisk eller Interior clean så är dom bättre isådana här fall då dom faktiskt även dödar mögel och bakterier.

Spraya på mattan i ganska liberala mängder, gnugga med mjuk borste och använd våtdammsugare för att suga upp schampolösningen. Sedan sprayar man med rent vatten och suger med våtdammsugare. Mattan blir förvånansvärt torr, det räcker sedan med någon dags vädring så är den helt torr..

Lumpmattorna är nog bara att låta torka om dom inte är helt mögliga.

/Thomas
Användarvisningsbild
av Zell
#431907
Uppföljning finns i Garaget

Kom att tänka på om man skulle impregnera mattorna? När man ändå har de ute ur bilen så är ju det mycket smidigare. Antar att det inte spelar så stor roll vilken impregnering man kör, men finns det någon som har gjort det redan och kan tipsa om vad man inte ska göra? :)
Användarvisningsbild
av Stupid-Flanders
#431917
Jag har impregnerat mattor och stolar inne i bilen med bra resultat. Framför allt står det emot smuts mycket bättre, speciellt på ljus inredning.

Tips på impregnering

http://www.prorecond.se/webshop/index.p ... ductId=420
http://www.prorecond.se/forum/viewtopic ... ht=textile
Användarvisningsbild
av Zell
#432581
jo, det är väl allra sista utvägen.
Men nu är mattan tvättad och den luktar inget. Bara att vänta på isolermattorna ska torka får vi se, men det verkar lovande.

Hej jag har märkt att det kommer diesel ur av[…]

Skruvat i luftfjädringen sen spa xc90in lans[…]

Rätt namn för denna komponent är: M[…]

Tack - Återkommer!