Bilvård, lackering, däck, fälgar, styling och väghållning diskuterar vi här…

Moderator: Moderatorer

#1456736
Enligt rykten (förmodligen inifrån Volvo) så fick bilar med solid lack byggda i Torslanda klarlack medan de som byggdes i Gent fick klara sig utan..
Så jag skulle gissa att det går att polera upp lacken även där klarlack saknas.. Kan ha fel dock :-D
#1456761
Erik Å skrev:Enligt rykten (förmodligen inifrån Volvo) så fick bilar med solid lack byggda i Torslanda klarlack medan de som byggdes i Gent fick klara sig utan..
Så jag skulle gissa att det går att polera upp lacken även där klarlack saknas.. Kan ha fel dock :-D
Torslanda införde vattenburen baslack före Ghent, så det stämmer att det finns olika lacker av samma kulör. Men man kan hursomhelst inte polera en baslack som är avsedd att klarlackas eller där klarlacken släppt.

/Thomas
#1456813
Okej, då återstår bara att spraya på 2k-klarlack där sådan saknas. Men den oxiderade lacken måste ju bort först på nåt sätt
Jag skulle personligen ha testat med min favorit, Autosol :-D

Ja 1300kr/st för Pirelli pz5 i dim 245/4[…]

Ny katalysator till B234F

Har kollat på AliExpress en tid. Det flesta […]

Läckande och lös vindruta.

Goodwill efter 17 år? Är ju ett vanlig[…]

Sitter inte oljekylaren inbyggd i vanliga kylaren […]