Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

#575062
Finns ju ingen elektronikkategori så postar här, verkar ju finnas lite elexperter här.

Skulle behöva ett relä(?) som börjar leverera ström efter ett visst antal sekunder, kanske inte är relä jag är ute efter. Det skall ligga spänning på hela tiden, och när det jordas "i andra" änden så skall det alltså inte släppa genom något förrän efter t.ex 30 sekunder.

Finns det något sånt? Och var får man tag på det i så fall?
#575234
Det finns inte så många rena tidreläer att köpa löst till bilar. Inom automation använder man tidreläer men de är dyra och svåra att hitta för 12VDC. Men här är iaf ett exempel:
https://www.elfa.se/elfa3~se_sv/elfa/in ... &toc=19567

Annars kanske ett sånt här går att få tag på? Bättre anpassat för bilar. Säkert inte billigt det heller.
http://cargard.defa.com/pdf/hl1270.pdf

Man kan bygga ett tidrelä med en timerkrets 555 och ett vanligt bilrelä. Ett bland många exempel finns här:
http://elektronikforumet.com/forum/view ... =2&t=22087

Det finns säkert olika specialreläer i en del bilar som egentligen är tidreläer. Hos Volvo kommer jag inte på något så här på rak arm. Men kommer man på nåt så kan man ju skaffa begagnat på skroten för en billig peng.
#575238
Är hyfsat säker på att jag sett nån timer eller "delay"-krets hos "backes" , används för att få fördröjt tillslag på steg för att slippa "plopp" i högtalarna vid en del installationer.
#575240
Tack för svaret Camel, har inte hunnit kolla länkarna än.

Finns ju något slags tidsrelä i min, det som får innerbelysningen att lysa ett tag efter man stängt dörrarna (om det nu benämns relä).
Eftersom det är tvärtom hade man väl fått ha flera reläer som samverkar, där detta skulle få ett annat att slå på när detta inte ger ström längre, men då måste man ju i sin tur ha något som slår av detta så det får göra sitt jobb, hmm.

Saken är den att jag har satt in en sirén för bältesvarning uppe vid belysningen vid backspegeln, tjuvkopplat in på jorden för lamporna till bältesvarningen (ligger ständig plus till lamporna, jordas när bältet inte är i), men tar plus från innerbelysning (ständig plus även när dörrarna är stängda) så jag kan slå av sirénen - t.ex när man kör ut från garage och skall hoppa ut direkt igen för att stänga porten. Men då glömmer man ju att slå på den igen.

Det optimala för mig hade varit någon slags "skjuta upp"-knapp, som då får något relä att vakna igen efter typ någon minut.

Det finns 2 anledningar till allt det här:
1. Jag är glömsk.
2. Får jag en idé blir det lite en utmaning att få det att fungera, oavsett den praktiska nyttan.
#575244
blådåren skrev:Är hyfsat säker på att jag sett nån timer eller "delay"-krets hos "backes" , används för att få fördröjt tillslag på steg för att slippa "plopp" i högtalarna vid en del installationer.
Ditt svar hade inte kommit in när jag författade mitt långa ovan.

"backes" vad är det? Låter lovande.
#575245
2444ever skrev:2. Får jag en idé blir det lite en utmaning att få det att fungera, oavsett den praktiska nyttan.
Det gillar jag :D :-)-)
#575595
2444ever skrev:Skulle behöva ett relä(?) som börjar leverera ström efter ett visst antal sekunder, kanske inte är relä jag är ute efter.
Ett tillslagsfördöjt relä, helt enkelt. Det i länken från ELFA bör fungera.
#575628
2444ever skrev:
blådåren skrev:Är hyfsat säker på att jag sett nån timer eller "delay"-krets hos "backes" , används för att få fördröjt tillslag på steg för att slippa "plopp" i högtalarna vid en del installationer.
Ditt svar hade inte kommit in när jag författade mitt långa ovan.

"backes" vad är det? Låter lovande.
"backes ljudbyggeri" i ekerö !.
http://www.backesljud.se/

fast det gick inte att göra nån sökning på produktnamn på sidan ??.
Problem med trafikinformation RTTI

Så här ser det ut över samma omr&[…]

Smörjsprayer

Denna verkar fungera bra på typ sådana[…]

VOLVO V60 2021

var karta ifrån början men efter sista […]

Jag tycker det stora problemet är när ma[…]