Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

Användarvisningsbild
av metal
#486162
Hej på er!

Jag har nyss skaffat mig en HTC Desire HD med Spotify Premium abonnemang. Tanken var att jag skulle använda Spotify i mobilen (i offline läget) och streama ljudet över blåtand till bilens stereo (Premium Sound Multimedia). Det går fin fint att para ihop telefonen med bilen och streama musiken från Spotify klienten till bilens stereo.

Problemet är däremot ljudkvaliteten... :???: Musiken låter liksom "metallisk" eller hur man nu ska beskriva den... ungefär som att spela en låt med 64kbps eller nåt sånt. Jag har ställt in i Spotify att streama i den bästa kvaliteten, vilket är 160kbps när man kör i mobilen(jag vet, inte det bästa men så dåligt ska det inte låta i 160kbps).
Jag provade att streama de låtar som låg förinlagda på telefonen och de låter som de ska.

Tror ni det kan vara Spotifyklienten som i sig inte duger eller vad tror ni? Jag vet inte om den här frågan hör hemma på något bilforum men jag tänkte om någon kanske märkt av samma sak och vet någon lösning/har svar på frågan. På min förra mobil, visserligen utan Spotify installerat, Sony Ericsson W890i så var ljudkvaliteten över blåtand riktigt bra.
#488880
Går att ställa in på telefonen också.. Men hade samma problem på min iphone via aux. Men det har kommit en update till den nu så att det problemet blev löst. Kan vara liknande till din HTC? Att streamningen inte är helt kirrat lixom.

Innan updaten til iphonen kom så satte jag min i flightmode och då fungerade de också xP Google lite och se om du hittar någon sneak lösning till din och i annat fall hoppas på att HTC fixar det snarast :)

/stagesix

Om man ska vara petig så sitter laddaren i […]

Vart i landet finns du. Med en riktig dator kan du[…]

Hela tiden eller bara när du gasar?

Smart energifördelning hybrid

Ok fattar då får man leva med att fu[…]