Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

av V40
#159772
Jag är lite sugen på denna navigator till min kommande resa nedåt landet (Härnösand - Linköping tur och retur..) Jag gillar verkligen designen (pianolackfinish), inbyggd tmc, fartkameror osv. Är det någon som har någon erfarenhet av denna modell och av Navigon i övrigt? Jag har i stort sett bara läst och hört positivt om dom? Denna modell saknar funktionen "Reality Wiew" men det går att köpa till i efterhand för 280 sek. Är detta någon funktion som nån har någon erfarenhet och omdöme om?

// V40
av Psyko
#159779
V40 skrev:Jag är lite sugen på denna navigator till min kommande resa nedåt landet (Härnösand - Linköping tur och retur..) Jag gillar verkligen designen (pianolackfinish), inbyggd tmc, fartkameror osv. Är det någon som har någon erfarenhet av denna modell och av Navigon i övrigt? Jag har i stort sett bara läst och hört positivt om dom? Denna modell saknar funktionen "Reality Wiew" men det går att köpa till i efterhand för 280 sek. Är detta någon funktion som nån har någon erfarenhet och omdöme om?

// V40
Reality Wiew fungerar endast på ett fåtal platser i Sverige "Har jag hört"
Visst är det en snygg finess men man klarar sig ju utan. Då anser jag att TMC har ett större värde, tyvärr fungerar ju det inte heller spec bra i Sverige då dom oftast är väldigt sena att lägga ut informationen.

Kom du fram till något vad det skulle kunna […]

NGK tändstift fake/kopior???

@Erik Å , 0,6mm ska stiften ha enligt dem[…]

I de båda urtagen finns en plasttunga. Pr&ou[…]

Snowcap volvo 240

Såg att det finns nya clips att köpa, h[…]