Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

av Franke
#985676
Jag har liten erfarenhet av volvo elektronik, men jag har förstått det som att det finns fördraget kablage för subwoffer i xc70 -06 som jag har. Letade idag och hittade en ledig kontakt, grön på bilderna nedan. Är det den som skall kopplas till subwoofern eller har den någon annan funktion?

Mycket tacksam om någon kunde skapa lite klarhet i detta.


Bild
Här syns kablarna som går upp vid vänster baklyse.

Gissning Den tvinnade kabeln går till högtalaren i D stolpen.

Bild

Här syns kabelstammen

Bild

Här är den enda kontakt som är ledig. Är detta inkopplingen till subwoofern eller det som skall koplas till kablaget för subwwofern?
Användarvisningsbild
av Pinguen
#985751
Följer
av Franke
#988616
Ok, nu är woofern monterad. Volvos instruktion och kabelhärvan för woofern är nödvändiga för att lyckas.
Ljudet blev mycket bättre. Har hört både och men jag upplever en KLAR förbättring.

Kabelhärva

Bild

Brun kontakt. De två röda kablarna kommer från kabelhärvan och har monterats i kabeldonet. Säkringen satt redan på plats.

Bild

Svart kontakt. Denna kontakt sitter på baksidan av kopplingsplinten, och den lila kabeln som ger styrsignal kopplas till ett av uttagen.

Bild

Kopplingsplinten i bagagerummet. Brun kontakt bortmonterad.

Bild
Stefans 968

Och nu är det limmat, jäklar va snabbt l[…]

OBD P0121

Ok, tack. Då vet jag var jag ska börja.

Volvo car UX

Fick min idag

Så, då vart bilen brukbar igen efter n[…]