Bilstereo, DVD, GPS mm...Tips och trix…ej modellspecifik

Moderator: Moderatorer

av Anbo32
#8002
Jag undrar eftersom min RTI (DVD-varianten) alltid uppskattar resan mellan Sthlm Gbg till nio timmar i första gissningen. Och så sjunker det undan allt eftersom.

Jag skulle då vilja lägga in att jag inte kör 70 på motorvägen utan 110... eller i alla fall mer unikt personallisera mina genomsnittliga hastigheter för olika vägtyper. Det går på andra kartläsare.

En annan synpunkt: den svenska användningen av TMC-info (informationslämnarnas ansvar) är stenåldern jämfört med Tyskland. Alltid exakta köangivelser så man kan undvika dem! Löpande uppdateringar. Har alltid kört på lokalbanorna längs Autobahn och sett köerna och stackarna i dem.

Hos oss matas det in några vägarbeten någon gång och så är det bra... I Gbg vid Tingstadstunneln pågår ett experiment så just där kan man få in körapporter om man är i närheten av den P3-sändaren.

Men aldrig några rapporterade köer i Stockholmsområdet...

Men till huvudfrågan; finns det justeringar i RTIn för att i mitt tycke förbättra den? Det tar ju aldrig nio timmar mellan Sthlm - Gbg?

nä, det är fortfarande arbetare kvar d&a[…]

Jag har kört en bit över trettio mil n&a[…]

Byt Batteri ! Batteriet är helt nytt Jag s[…]

Fick hem en ny kabelsats från vparts men nu […]